Konsorcjum kierowane przez Milrem Robotics i złożone z kilku dużych firm z branży obronnej, komunikacyjnej i cyberbezpieczeństwa otrzymało 30,6 mln euro z Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego Komisji Europejskiej za opracowanie europejskiego bezzałogowego naziemnego systemu wojskowego, poinformowało w środę Army Recognition.

Jak poinformował w środę portal Army Recogniton, Europejski Program Rozwoju Przemysłu Obronnego Komisji Europejskiej przekazał firmie Milrem Robotics i jej partnerom 30,6 mln euro na rozwój naziemnych bezzałogowych systemów wojskowych.

W ramach projektu opracowana zostanie modułowa i skalowalna architektura hybrydowych systemów załogowo-bezzałogowych w dla ogólnoeuropejskiego ekosystemu, sprzętu dowodzenia, kontroli i komunikacji, czujników i algorytmów. Prototypowy system wykorzysta istniejący bezzałogowy pojazd naziemny – THeMIS firmy Milrem Robotics. Wynik projektu zostanie zademonstrowany w środowiskach operacyjnych i odpowiednich warunkach klimatycznych w ramach ćwiczeń wojskowych uczestniczących państw członkowskich lub na osobnych polach testowych.

Zobacz też: Spółka Milrem Robotics przedstawiła projekt nowego bezzałogowego pojazdu bojowego

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Całkowity koszt projektu, zatytułowany iMUGS (zintegrowany modułowy bezzałogowy system naziemny), wynosi 32,6 mln euro, z czego 30,6 mln zostanie zapewnione przez Komisję Europejską. „Zrobotyzowane i autonomiczne systemy znacznie zwiększą zdolności obronne i wojskowe w nadchodzących latach na całym świecie. iMUGS jest doskonałym przykładem tego, jak Europa może wykorzystywać i rozwijać zaawansowane technologie jako wspólny wysiłek, unikając przy tym działań rozpraszających”- przekazał Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics. „Miło jest widzieć, że Europejski Fundusz Obronny skutecznie konsoliduje wymagania państw członkowskich UE i zdolności europejskiego przemysłu do zwiększenia możliwości obrony. Przemysł europejski jest zdeterminowany i gotowy do zapewnienia wydajnych i możliwych do wdrożenia technologii już w ciągu trzech kolejnych lat w ramach tego projektu” – dodał Väärsi.

Projekt jest prowadzony przez Estonię, a jego wymagania techniczne zostały również uzgodnione z Finlandią, Łotwą, Niemcami, Belgią, Francją i Hiszpanią, które planują sfinansować pozostałe 2 mln EUR budżetu projektu. W trakcie projektu zgromadzona zostanie wiedza operacyjna i opracowane zostaną koncepcje łącznego zaangażowania zasobów załogowych i bezzałogowych, z uwzględnieniem aspektów etycznych mających zastosowanie do robotyki, sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych. Zostaną również utworzone najnowocześniejsze wirtualne i konstruktywne środowiska symulacyjne.

iMUGS będzie współpracą między 14 stronami: Milrem Robotics (koordynator projektu), GT Cyber ​​Technologies, Safran Electronics & Defense, NEXTER Systems, Krauss-Maffei Wegmann, Diehl Defense, Bittium Wireless, Insta DefSec, (Un) Manned, dotOcean, Latvijas Mobilais Telefons, GMV Aerospace and Defence, Estonian Military Academy i Royal Military Academy of Belgium.

Kresy.pl/Army Recognition

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz