Konsorcjum kierowane przez Milrem Robotics i złożone z kilku dużych firm z branży obronnej, komunikacyjnej i cyberbezpieczeństwa otrzymało 30,6 mln euro z Europejskiego Programu Rozwoju Przemysłu Obronnego Komisji Europejskiej za opracowanie europejskiego bezzałogowego naziemnego systemu wojskowego, poinformowało w środę Army Recognition.

Jak poinformował w środę portal Army Recogniton, Europejski Program Rozwoju Przemysłu Obronnego Komisji Europejskiej przekazał firmie Milrem Robotics i jej partnerom 30,6 mln euro na rozwój naziemnych bezzałogowych systemów wojskowych.

W ramach projektu opracowana zostanie modułowa i skalowalna architektura hybrydowych systemów załogowo-bezzałogowych w dla ogólnoeuropejskiego ekosystemu, sprzętu dowodzenia, kontroli i komunikacji, czujników i algorytmów. Prototypowy system wykorzysta istniejący bezzałogowy pojazd naziemny – THeMIS firmy Milrem Robotics. Wynik projektu zostanie zademonstrowany w środowiskach operacyjnych i odpowiednich warunkach klimatycznych w ramach ćwiczeń wojskowych uczestniczących państw członkowskich lub na osobnych polach testowych.

Zobacz też: Spółka Milrem Robotics przedstawiła projekt nowego bezzałogowego pojazdu bojowego

Całkowity koszt projektu, zatytułowany iMUGS (zintegrowany modułowy bezzałogowy system naziemny), wynosi 32,6 mln euro, z czego 30,6 mln zostanie zapewnione przez Komisję Europejską. „Zrobotyzowane i autonomiczne systemy znacznie zwiększą zdolności obronne i wojskowe w nadchodzących latach na całym świecie. iMUGS jest doskonałym przykładem tego, jak Europa może wykorzystywać i rozwijać zaawansowane technologie jako wspólny wysiłek, unikając przy tym działań rozpraszających”- przekazał Kuldar Väärsi, dyrektor generalny Milrem Robotics. „Miło jest widzieć, że Europejski Fundusz Obronny skutecznie konsoliduje wymagania państw członkowskich UE i zdolności europejskiego przemysłu do zwiększenia możliwości obrony. Przemysł europejski jest zdeterminowany i gotowy do zapewnienia wydajnych i możliwych do wdrożenia technologii już w ciągu trzech kolejnych lat w ramach tego projektu” – dodał Väärsi.

Projekt jest prowadzony przez Estonię, a jego wymagania techniczne zostały również uzgodnione z Finlandią, Łotwą, Niemcami, Belgią, Francją i Hiszpanią, które planują sfinansować pozostałe 2 mln EUR budżetu projektu. W trakcie projektu zgromadzona zostanie wiedza operacyjna i opracowane zostaną koncepcje łącznego zaangażowania zasobów załogowych i bezzałogowych, z uwzględnieniem aspektów etycznych mających zastosowanie do robotyki, sztucznej inteligencji i systemów autonomicznych. Zostaną również utworzone najnowocześniejsze wirtualne i konstruktywne środowiska symulacyjne.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

iMUGS będzie współpracą między 14 stronami: Milrem Robotics (koordynator projektu), GT Cyber ​​Technologies, Safran Electronics & Defense, NEXTER Systems, Krauss-Maffei Wegmann, Diehl Defense, Bittium Wireless, Insta DefSec, (Un) Manned, dotOcean, Latvijas Mobilais Telefons, GMV Aerospace and Defence, Estonian Military Academy i Royal Military Academy of Belgium.

Kresy.pl/Army Recognition

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz