Podczas gdy w wielu państwach Europy mamy do czynienia z deflacją czyli spadkiem cen, w Polsce nadal one rosną, obecnie najszybciej w Unii Europejskiej.

Instytucja statystyczna Eurostat podała dane na temat inflacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W całej wspólnocie średni wskaźnik inflacji wyniósł w maju 0,6 proc. Dla strefy euro średnia wartość inflacji to 0,1 proc. Jednak w Polsce wskaźnik ten był wyraźnie wyższy i sięgnął poziomu aż 3,4 proc. Oznacza to, że inflacja w Polsce była najwyższa wśród wszystkich 27 państw UE, jak zrelacjonował w środę portal Money.pl.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Inflacja w Polsce jest tak wysoka mimo, że zablokowanie gospodarki związane z pandemią koronawirusa SARS COVID-19 doprowadziło gospodarki państw europejskich do recesji, co zwykle wiąże się z wyhamowaniem wzrostu cen,  a nawet ich spadkiem – deflacją. Tak właśnie stało się w ponad połowie państw członkowskich – Finlandii, Danii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Chorwacji, Grecji, Irlandii, Łotwie, Hiszpanii, Słowenii, Cyprze, Luksemburgu i Estonii. W tej ostatniej spadek cen był w maju największy i w stosunku rocznym wyniósł 1,8 proc.

Wśród państw o najwyższej inflacji tuż za Polską znalazły się pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej. Na drugim miejscu pod względem tego wskaźnika znalazły się Czechy gdzie wyniósł on 3,1 proc. Na następny miejscach były Węgry – 2,2 proc. i Słowacja – 2,1 proc. W największej unijnej gospodarce, Niemczech inflacja była mniejsza niż średnia dla całej UE i wyniosła 0,5 proc.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Jeszcze niedawno Polska była na trzecim miejscu pod względem tempa inflacji w UE.

money.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz