Podczas gdy w wielu państwach Europy mamy do czynienia z deflacją czyli spadkiem cen, w Polsce nadal one rosną, obecnie najszybciej w Unii Europejskiej.

Instytucja statystyczna Eurostat podała dane na temat inflacji w państwach członkowskich Unii Europejskiej. W całej wspólnocie średni wskaźnik inflacji wyniósł w maju 0,6 proc. Dla strefy euro średnia wartość inflacji to 0,1 proc. Jednak w Polsce wskaźnik ten był wyraźnie wyższy i sięgnął poziomu aż 3,4 proc. Oznacza to, że inflacja w Polsce była najwyższa wśród wszystkich 27 państw UE, jak zrelacjonował w środę portal Money.pl.

Inflacja w Polsce jest tak wysoka mimo, że zablokowanie gospodarki związane z pandemią koronawirusa SARS COVID-19 doprowadziło gospodarki państw europejskich do recesji, co zwykle wiąże się z wyhamowaniem wzrostu cen,  a nawet ich spadkiem – deflacją. Tak właśnie stało się w ponad połowie państw członkowskich – Finlandii, Danii, Belgii, Włoszech, Portugalii, Chorwacji, Grecji, Irlandii, Łotwie, Hiszpanii, Słowenii, Cyprze, Luksemburgu i Estonii. W tej ostatniej spadek cen był w maju największy i w stosunku rocznym wyniósł 1,8 proc.

Wśród państw o najwyższej inflacji tuż za Polską znalazły się pozostałe państwa Grupy Wyszehradzkiej. Na drugim miejscu pod względem tego wskaźnika znalazły się Czechy gdzie wyniósł on 3,1 proc. Na następny miejscach były Węgry – 2,2 proc. i Słowacja – 2,1 proc. W największej unijnej gospodarce, Niemczech inflacja była mniejsza niż średnia dla całej UE i wyniosła 0,5 proc.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

375.18 PLN    (1.7%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jeszcze niedawno Polska była na trzecim miejscu pod względem tempa inflacji w UE.

money.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz