Prezydent Indonezji, Kojo Widodo powiedział po spotkaniu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem, że przekazał mu wiadomość od ukraińskiego prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego.

W czwartek prezydent Indonezji, Kojo Widodo, spotkał się w Moskwie z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem. Jak podano, podczas spotkania wręczył mu wiadomość od prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

Widodo powiedział, że jego kraj chciałby, żeby wojna rosyjsko-ukraińska szybko dobiegła końca i chciałby pomóc w nawiązaniu kontaktów między przywódcami Rosji i Ukrainy.

– Przekazałem wiadomość prezydenta Zełenskiego dla prezydenta Putina i wyraziłem moją gotowość do nawiązania kontaktów między obu przywódcami – powiedział indonezyjski prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu z Putinem. Widodo nie podał żadnych bliższych szczegółów, nie wiadomo, czego dotyczyła wiadomość ukraińskiego prezydenta dla prezydenta Rosji, podobnie jak inna, którą przekazała wcześniej Zełenskiemu.

Widodo powiedział też, że Indonezja będzie dalej współpracować z Rosją. Z kolei Putin zapewnił, że Rosja jest gotowa dostarczać Indonezji potrzebne jej nawozy. Mówił też o dalszym wzmacnianiu partnerstwa między obu krajami.

Dzień wcześniej, prezydent Indonezji gościł na Ukrainie. Odwiedził m.in. zniszczony przez siły rosyjskie w czasie działań wojennych Irpień pod Kijowem.

Widodo powiedział podczas wizyty na Ukrainie, że ma wiadomość dla prezydenta Zełenskiego i zapowiedział, że już wkrótce spotka się też z Putinem. Osobiście zaprosił też ukraińskiego przywódcę na szczyt G20, który odbędzie się w listopadzie br. na Bali w Indonezji.W odpowiedzi, Zełenski zaznaczył, że jego udział w tym wydarzeniu będzie zależał od sytuacji bezpieczeństwa w jego kraju, a także od listy uczestników. Indonezyjski przywódca zaproponował mu też wtedy, że może przekazać wiadomość od niego prezydentowi Rosji.

Media przypominają, że po rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Widodo nie odwołał zaproszenia na szczyt G20 dla prezydenta Rosji. Zaprosił jednak na nie dodatkowo Wołodymyra Zełenskiego. Wiadomo, że Putin zamierza wziąć udział w szczycie. Z tego względu, lista uczestników spotkana jest niepewna.

Czytaj także: Szefowa KE chce szczytu G20 z Putinem

BBC / pravda.com.ua / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply