W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Wicekanclerz i minister gospodarki Niemiec Robert Habeck informował w kwietniu, że Niemcy sprowadzają z Rosji tylko 12 proc. importowanej przez siebie ropy naftowej. Wskaźnik ten wynosił ostatnio prawie 28 proc., a to „ogromna rozbieżność” – podaje w niedzielę portal dziennika Die Welt.

Habeck deklarował pod koniec kwietnia, że Niemcy są już gotowe, by zakończyć sprowadzanie ropy z Rosji. "Embargo stało się możliwe do wykonania dla Niemiec" - deklarował po spotkaniu w Warszawie z minister klimatu i środowiska Anną Moskwą. Twierdził, że udział rosyjskiej ropy w całym imporcie tego surowca do Niemiec wynosi zaledwie 12 proc. Jednak w maju, czyli ostatnim okresie, za który dostępne są dane, z Rosji sprowadzano 27,8 proc. importowanej do Niemiec ropy - podkreśla Die Welt, na który powołuje się PAP. W marcu ten wskaźnik wynosił 37 proc. - przekazało ministerstwo gospodarki w odpowiedzi na pytanie wiceszefa CDU Jensa Spahna.

Zależność energetyczna od Rosji prawie się nie zmniejszyła, a ogłoszone przez Habecka ograniczenie importu z Rosji do 12 proc. było "najwyraźniej jego spontaniczną oceną" - powiedział Spahn.

Wojska rosyjskie prawdopodobnie zajęły cały obwód ługański, chociaż niewielkie kliny ukraińskiego oporu mogą wciąż pozostawać w Lisiczańsku i wokół niego - ocenił w niedzielę amerykański think tank Instytut Badań nad Wojną (ISW). Wskazano, że działaniami rosyjskimi w rejonie Lisiczańska w obwodzie ługańskim Ukrainy dowodzi aż dwóch ważnych rosyjskich generałów.

ISW ocenia w nowym raporcie, że "wojska rosyjskie prawdopodobnie zajęły cały obwód ługański, chociaż niewielkie kliny ukraińskiego oporu mogą wciąż pozostawać w Lisiczańsku i wokół niego".

Amerykańscy analitycy oceniają, że następnym kierunkiem rosyjskiego natarcia stanie się Siwersk lub bardziej znaczące Bachmut i Słowiańsk. Ich zdaniem może też dojść do ofensywy jednocześnie na tych kierunkach. Podkreślają, że nie jest jasne, czy siły ukraińskie będą prowadzić obronę w rejonie Siwerska. Bardziej prawdopodobne jest, że zdecydują się na mocniejszą linię obrony wzdłuż trasy E40, Słowiańsk-Bachmut.

Aktualny bilans ataku rakietowego na centrum handlowe w Krzemieńczuku to 19 zabitych oraz ponad 50 hospitalizowanych.

Jak podała "Kremenczućka Hazeta", prokuratura obwodu połtawskiego poinformowała w piątek na konferencji prasowej o aktualnej liczbie ofiar rosyjskiego ataku rakietowego na centrum handlowe Amstor w Krzemieńczuku, do którego doszło w poniedziałek.

Prokurator Anton Stolitnij podał, że zginęło 17 zabitych. Ponad 100 osób zwróciło się o pomoc lekarską, z czego 54 hospitalizowano. W ciężkim stanie było 31 osób. Jedna z hospitalizowanych osób zmarła w szpitalu. Cztery osoby są poszukiwane.

USA dostarczą Ukrainie dwa systemy rakietowe ziemia-powietrza NASAMS, dodatkowe pociski rakietowe do systemów HIMARS oraz do 150 tys. sztuk amunicji kal. 155 mm w ramach nowego pakietu pomocowego. Pentagon potwierdził wcześniejsze zapowiedzi.

W piątek Pentagon ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, o łącznej wartości 820 mln dolarów.

Twierdzenia prezydenta Turcji, Recepa Tayyipa Erdogana, jakoby rząd Szwecji zgodził się wydać 73 osoby podejrzewane o terroryzm, są nieprawdziwe - twierdzą szwedzkie media. „Turcja wydaje się zachowywać, jakby chciała sprawdzić, czy można jeszcze ‘docisnąć’ Sztokholm".

Jak pisaliśmy, w czwartek turecki prezydent, Recep Erdogan powiedział, że Finlandia i Szwecja muszą najpierw dotrzymać obietnic złożonych Turcji w umowie o zniesieniu jej weta w sprawie ich ofert członkostwa w NATO, bo inaczej ratyfikacja nie zostanie wysłana do tureckiego parlamentu. Zaznaczył, że oba kraje nordyckie muszą jak najszybciej zakończyć zmiany legislacyjne dotyczące terrorystów, czyli najpewniej osób powiązanych z Partią Pracujących Kurdystanu. Oświadczył również, że Szwecja obiecała ekstradycję 73 osób, które określił jako terrorystów, chociaż protokół ustaleń nie zawiera żadnych wyraźnych obietnic ekstradycji. Stwierdził jedynie, że kraje zajmą się prośbami Turcji.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 229 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
31%