Właściciel działającej na Dolnym Śląsku firmy transportowej zablokował sporą część parkingu pod Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu w ramach protestu przeciwko działaniom pracujących w nim urzędników.

O sprawie napisała w środę “Gazeta Wrocławska”. Opisuje ona historię Marek Sowa, właściciela firmy Margo Trans, który postawił pod gmachem Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu dwa piętrowe autobusy. Tak duże pojazdy zajęły na parkingu przeznaczonym dla pracowników i interesantów przyjeżdżających do urzędy aż 15 miejsc postojowych. Sowa protestuje w ten sposób wobec, w jego ocenie, opieszałości pracowników urzędu, którzy nie wydali pozwoleń na pobyt i pracę dla dwóch obywateli Ukrainy, których przedsiębiorca chce zatrudnić w swojej firmie.

“Zatrudniam głównie kierowców polskich, ale też dwóch z Ukrainy. Ci ostatni pracują legalnie, płacę za nich składki, mają wynagrodzenie takie jak Polacy. Z uwagi na to że kończą im się dokumenty legalizujące pobyt i pracę, w grudniu zeszłego roku złożyli dokumenty na wydanie kart pobytu. Czekali do tej pory na jakąkolwiek odpowiedź ze strony urzędu w tej sprawie i nie doczekali się” – gazeta cytuje przedsiębiorcę.

Jak wytłumaczył Sowa zbliża się termin wyczerpania dotychczasowych pozwoleń na pobyt i pracę dla obywateli Ukrainy jakich zatrudnia i których chce zatrudniać dalej. Przedsiębiorca mówił o stratach jakie powoduje brak kierowców do leasingowanych przez niego autobusów. Jak stwierdził “braki na rynku pracy” uniemożliwiają mu zatrudnienie Polaków i dlatego chce utrzymać pracowników z Ukrainy.

“W sprawie tych wniosków trwają postępowania w wydziale do spraw obywatelskich i cudzoziemców” – skomentowała sprawę dla “Gazety Wrocławskiej” Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowa Wojewody Dolnośląskiego.

Jak informowaliśmy wcześniej, według danych na koniec września br. 499 601 obywateli Ukrainy było objętych ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi w Polsce. Łącznie w ZUS ubezpieczonych jest 665 tys. cudzoziemców. Ukraińcy stanowią 75 proc. z nich. Liczba ubezpieczonych w ZUS Ukraińców w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła ponad dziesięciokrotnie, ale nie rośnie już jednak tak szybko jak w ostatnich kilku latach.

z danych Eurostatu wynika, że w 2018 roku Polska wydała 635 tys. pierwszych zezwoleń na pobyt obywatelom spoza UE, najwięcej najwięcej spośród krajów członkowskich Unii. Ponad 400 tys. zezwoleń przyznano Ukraińcom, a ponad 125 tys. Białorusinom, głównie z powodów związanych z zatrudnieniem. Polska wydała też najwięcej pozwoleń z tego powodu – 328 tys. Najnowszy raport OECD International Migration Outlook 2019 stwierdza, że w 2017 roku Polska przyjęła 1,1 mln czasowych imigrantów czyli najwięcej ze wszystkich rozwiniętych państw świata należących do tej organizacji.

W artykule napisanym dla naszego portalu przez byłego pracownika Urzędu do spraw Cudzoziemców ocenił on, że instytucje publiczne odpowiedzialne za politykę migracyjną nie są w stanie kontrolować imigracji.

gazetawroclawska.pl/kresy.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    A tu sprawa wcale nie jest jasna. Trochę ponad rok temu mój kolega dostał propozycję pracy na małym dostawaczaku (zero doświadczenia) za niezłe pieniądze, ale odrzucił, bo wolał troche mniej pieniędzy stacjonarnie… Skoro przewozowcy mają kłopot ze znalezieniem kierowców nawet bez doświadczenia to o czymś to świadczy, prawda?