Desperacja Łukaszenki jest dowodem na to, że sankcje UE są skuteczne – oświadczyła unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Podkreśliła, że białoruski reżim odpowiada za „sponsorowany przez państwo przemyt migrantów”.

We wtorek w Parlamencie Europejskim odbyła się debata nt. aktualnej sytuacji na Białorusi. Ylva Johansson zadeklarowała, że UE pozostaje zjednoczona w obliczu brutalnych represji i nieustannych prowokacji ze strony reżimu Łukaszenki oraz wspiera naród białoruski. „Rok po sfałszowanych wyborach (prezydenckich na Białorusi) sytuacja w tym kraju pozostaje tragiczna. Reżim Łukaszenki kontynuuje systematyczne wysiłki, by uciszyć wszystkie pozostałe niezależne głosy w kraju: niezależną prasę, obrońców praw człowieka i ogół społeczeństwa obywatelskiego. Wybitni przedstawiciele opozycji wobec Łukaszenki zostali skazani na długie wyroki więzienia w procesach politycznych prowadzonych za zamkniętymi drzwiami. Obecnie w kraju jest ponad 700 więźniów politycznych, a liczba ta stale rośnie” – mówiła unijna komisarz, cytowana przez PAP.

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

Zaznaczyła, że instrumentalizacja imigrantów to kolejny przykład łamania norm międzynarodowych przez białoruskie władze. „Ludzie przyjeżdżają na wycieczki organizowane przez państwową firmę turystyczną Centrkurort. (…) Wpłacają depozyty w wysokości wielu tysięcy dolarów, których nigdy nie odzyskają. (…) Następnie są przewożeni w kierunku granicy w nieoznakowanych minivanach przez mężczyzn w nieoznakowanych mundurach” – powiedziała.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

„Desperacja Łukaszenki jest dowodem na to, że sankcje UE są skuteczne” – oświadczyła. Dodała, że celem władz Białorusi jest destabilizacja UE.

„W tym roku zaobserwowaliśmy już ponad 6000 nielegalnych przybyszów przekraczających granicę Białoruś-UE, w porównaniu do zaledwie 150 w zeszłym roku” – podkreśliła.

Wyraziła opinię, że przeciwdziałanie UE w tej kwestii przyniosło sukces, bo w ostatnich tygodniach obserwowany jest gwałtowny spadek liczby nieregularnych przyjazdów z Białorusi.

Zobacz także: MON: Białoruskie służby wykorzystują dzieci, aby wzmóc presję migracyjną na Polskę [+VIDEO]

Przypomnijmy, że Izba Reprezentantów Białorusi uchwaliła w poniedziałek ustawę, która zawiesza umowę o readmisji między Białorusią a Unią Europejską. Ustawa umożliwi władzom w Mińsku odmówienie przyjęcia z powrotem imigrantów, którzy zostaną odesłani na Białoruś przez inne kraje.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kryzys na polskiej granicy jest częścią szerszego kryzysu migracyjnego, który dotknął także Litwę i Łotwę. Napływ nielegalnych imigrantów jest stymulowany przez białoruskie władze. Działania takie Aleksandr Łukaszenko otwarcie zapowiedział jeszcze wiosną. Od tego czasu białoruskie linie lotnicze zwiększyły liczbę połączeń z Bagdadem, a władze Białorusi rozszerzyły program bezwizowej turystyki na obywateli Iranu, Pakistanu, Egiptu, Jordanii i Republiki Południowej Afryki zezwalając na przyjmowanie takich turystów nie tylko w Mińsku ale i na lotniskach w Brześciu i Grodnie  położonych przy granicy z Polską.

Zobacz także: Szef unijnej agencji na granicy polsko-białoruskiej

Od prawie dwóch miesięcy grupa imigrantów koczuje przy polsko-białoruskiej granicy w pobliżu miejscowości Usnarz Górny. Osoby te chcą nielegalnie przekroczyć ją w miejscu do tego nieprzeznaczonym. Są powstrzymywane przez strażników granicznych i żołnierzy Wojska Polskiego. Tylko w sierpniu br. miało miejsce 3,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski od strony Białorusi. We wrześniu liczba ta okazała się jeszcze wyższa. Rekord odnotowano w poniedziałek. Miało wówczas miejsce 590 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Ponad połowa nielegalnych migrantów nawet nie złożyła w Polsce wniosku o udzielenie pomocy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy, na rosyjskojęzycznym TikToku pojawiło się nagranie, które zachęca do przylotu na Białoruś, aby następnie nielegalnie przez granicę polsko-białoruską próbować dostać się do Unii Europejskiej. Przypomnijmy, że w ostatnim czasie także w arabskim Tik Toku pojawiło się bardzo dużo relacji dotyczących nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski. Nagrania przedstawiają różne sytuacje. W przypadku części z nich widzimy udane próby przedostania się przez granicę.

Zobacz także: Gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu na polsko-niemieckiej granicy

pap / wydarzenia.interia.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz