Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek na Twitterze o proteście imigrantów w obozie na Białorusi. “Reżim Aleksandra Łukaszenki jest wciąż zainteresowany destabilizowaniem Polski”.

Rzecznik Ministra Koordynatora Służb Specjalnych Stanisław Żaryn poinformował w poniedziałek o proteście imigrantów w obozie na Białorusi.

W magazynach, które służby białoruskie wykorzystują do grupowania cudzoziemców, migranci zorganizowali protest. Nie chcą wracać do swoich krajów, chcą czekać na możliwość przedarcia się do UE. W czasie protestu cudzoziemcy krzyczeli: „nie chcemy do domu, chcemy do Europy”. W akcji filmowanej na potrzeby propagandowe brały udział również także dzieci. Od wielu dni służby białoruskie rozpuszczają plotki wśród cudzoziemców, które mają na celu zachęcanie ich do atakowania granicy RP i prób przedarcia się na Zachód. Reżim Aleksandra Łukaszenki jest wciąż zainteresowany destabilizowaniem Polski. Jednocześnie prowadzona jest gra na uśpienie czujności tych, którzy chronią polską granicę – informuje.

Jak informowaliśmy wcześniej, w intrenecie pojawiły się propagandowe nagrania z udziałem dzieci nielegalnych imigrantów. Na nagraniu, widać dzieci z rysunkami. Jeden z rysunków przedstawia martwego Świętego Mikołaja.

Propaganda białoruska w natarciu. Dzieci cudzoziemców są wykorzystywane do produkcji materiałów propagandowych. Tym razem wykorzystano motywy dot. Świąt Bożego Narodzenia – poinformował w sobotę Stanisław Żaryn na Twitterze.

Na nagraniu, które udostępnił widać dzieci z rysunkami w motywie Świąt Bożego Narodzenia. Jeden z rysunków przedstawia martwego Świętego Mikołaja z podpisem “czekamy tutaj”.

“Działania propagandy rosyjskiej i białoruskiej mają na celu wywarcie dodatkowej presji na Polskę, by zgodziła się na szlak migracyjny organizowany przez służby białoruskie” – przekonuje Żaryn.

Jak informowaliśmy, w niedzielę odnotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Straż Graniczna wydała 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP. “Na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Narewce, funkcjonariusze białoruskich służb rzucali z samochodu petardy hukowe” – podała SG na Twitterze.

W niedzielę na odcinku ochranianym przez PSG w Dubiczach Cerkiewnych grupa 30 os. szturmowała granicę.

W piątek służby Białorusi kilkukrotnie uszkadzały concertinę na odcinkach granicy ochranianych przez placówki SG w Michałowie i w Czeremsze. Podczas jej naprawiania służby Polski były oślepiane laserami.

W czwartek wieczorem na granicy polsko-białoruskiej doszło do kolejnego incydentu. Zdarzenie miało miejsce pomiędzy Opaką i Wólką Terechowską, w gminie Czeremcha na Podlasiu. Białoruscy funkcjonariusze ponownie wspomagali tam migrantów, próbujących nielegalnie sforsować polską granicę. Interweniujący polscy policjanci, strażnicy graniczni i żołnierze byli oślepiani przez Białorusinów światłem stroboskopowym i laserami.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak poinformowała w piątek rano Straż Graniczna, w czwartek 2 grudnia br. odnotowano 46 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 9 osób wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski. Zaznaczono też, że siłowe próby przekroczenia granicy miały miejsce na odcinkach ochranianych przez placówki SG Narewce oraz w Czeremsze. Informacja ta dotyczy również incydentu, o którym informowała policja.

Z kolei o sytuacji w rejonie Narewki informowaliśmy jeszcze w czwartek. Według SG, w czwartek rano kolejna grupa nielegalnych imigrantów siłowo forsowała granicę. W stronę patroli polskich służb rzucane były kamienie, kawałki drzewa, gałęzie oraz metalowe rurki. Nikomu nie udało się sforsować granicy. Podobne próby miały miejsce przez cały tydzień. W czasie jednego z incydentów polscy funkcjonariusze zostali obrzuceni kamieniami przez Białorusinów.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W środę Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że w okolicach Terespola ostrzelane zostały maszty oświetleniowe ustawione przez żołnierzy Wojska Polskiego na granicy z Białorusią. Reflektory zostały zniszczone w wyniku strzałów z broni pneumatycznej. Ostrzału dokonano z terenu Białorusi.

Zobacz także: Imigrantka z Iraku zmarła w szpitalu w Hajnówce

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply