Finansista George Soros napisał, że celem działań rządu Viktora Orbana jest stworzenie fałszywego wroga zewnętrznego.

Soros skrytykował siedem twierdzeń w ramach „konsultacji narodowych”, które prowadzi rząd Viktora Orbana na temat „planu Sorosa”. Węgrzy zarzucają Sorosowi, że liczy na nacisk Unii Europejskiej ws. sprowadzania co roku co najmniej miliona imigrantów do unijnych krajów. Soros jest atakowany m.in za próby narzucenia polityki “otwartych granic”. Budapeszt twierdzi również, że Bruksela miałaby narzucić państwom członkowskim obowiązek wypłacenia każdemu imigrantowi pomocy finansowej w wysokości 9 mln forintów (ok. 29 tys. euro).

Jak napisał Soros w oświadczeniu zamieszczonym na swojej stronie internetowej: “Przedstawiciele rządu węgierskiego utrzymują również niezgodnie z prawdą, że George Soros w jakiś sposób kontroluje proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej. W rzeczywistości decyzje o tym, jak postępować wobec kryzysu migracyjnego są podejmowane przez państwa członkowskie i instytucje UE, w tym przez rząd węgierski.”

Soros zaznaczył, że “UE musi odzyskać kontrolę nad swymi granicami”. Zaprzeczył rownież, jakoby twierdził, że Węgry miały płacić imigrantom po 9 mln ft, tylko że UE powinna zapewnić odpowiednie finansowanie wysokości 15 tys. euro na każdego ubiegającego się o azyl w dwóch pierwszych latach. Miałaby to więc być dotacja ze strony Brukseli dla węgierskiego rządu. W wywiadzie dla “Financial Times”, Soros powiedział również, że “Tragedią Węgier jest to, że rząd usiłuje utrzymać władzę poprzez wzniecanie nienawiści i wprowadzanie ludności w błąd”. Zaznaczył również, że jest zwolennikiem, wbrew temu co mu się zarzuca, dobrowolnego przyjmowania uchodźców, “co jest dokładnie sprzeczne z tym, o co oskarża mnie w swej kampanii propagandowej rząd węgierski”. “To Orban się zmienił, z lidera protestu przeciw ówczesnemu reżimowi w przywódcę państwa mafijnego” – stwierdził Soros. Obecny premier Węgier Viktor Orban otrzymał w 1989 r. stypendium Fundacji Georga Sorosa które umożliwiło mu na studia na Oksfordzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Nigel Farage ostro krytykuje Sorosa w Parlamencie Europejskim [+VIDEO]

Kresy.pl / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply