Prezydent Andrzej Duda powołał w środę Donalda Tuska na premiera, a także ministrów jego gabinetu.
W środę rano prezydent Andrzej Duda powołał Donalda Tuska na premiera, a także ministrów jego gabinetu. Uroczystość powołania nowego, centrolewicowego rządu odbyła się w Pałacu Prezydenckim.
“Gratuluję, przede wszystkim tego, że zwyciężyliście Państwo w procesie politycznym; gratuluję determinacji i zdecydowania, by wziąć w swoje ręce odpowiedzialność za polskie sprawy. Od dziś dzierżymy ją wspólnie. Pomyślność obywateli musi być zawsze najwyższym nakazem” – oświadczył prezydent podczas uroczystości powołania nowej Rady Ministrów.
“Proszę, żebyście mieli świadomość, że jestem otwarty na współpracę. Macie swoją ofertę i wizję dla Rzeczypospolitej. Przekonałem się, że w sprawach ważnych – a takie są sprawy bezpieczeństwa – prowadzone były rozmowy z pełną odpowiedzialnością za Polskę i można było podjąć wspólne decyzje. Chciałbym, aby tak było nadal” – dodał.
Prezydent @AndrzejDuda: Słowa o trwaniu narodu polskiego i Rzeczypospolitej, które są wyrażone w ślubowaniu, powinny być dla nas najważniejszą dewizą. pic.twitter.com/EDxtrbDAy6
— Kancelaria Prezydenta (@prezydentpl) December 13, 2023
Podczas środowej uroczystości w Pałacu Prezydenckim powołano ministrów nowego rządu.
Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz, poza stanowiskiem ministra obrony, otrzymał też rolę wicepremiera. Drugim zastępcą premiera jest Krzysztof Gawkowski z Lewicy, który zarazem pokieruje Ministerstwem Cyfryzacji.
Spośród polityków KO Radosław Sikorski po raz kolejny będzie ministrem spraw zagranicznych, Maciej Kierwiński został wybrany do pełnienia stanowiska ministra spraw wewnętrznych. Borys Budka będzie ministrem aktywów państwowych, Andrzej Domański ministrem finansów, a Bartłomiej Sienkiewicz, w poprzednim rządzie Tuska minister spraw wewnętrznych, tym razem pokieruje resortem kultury i dziedzictwa narodowego.
Barbara Nowacka z KO, choć wywodząca się z lewicy, została ministrem edukacji, Adam Szłapka ministrem do spraw Unii Europejskiej, Izabela Leszczyna ministrem zdrowia, Sławomir Nitras ministrem sportu i turystyki. Marzena Okła-Drewnowicz to nowy minister do spraw polityki senioralnej. Tomasz Siemoniak, minister obrony za poprzednich rządów Platformy Obywatelskiej przejął funkcję koordynatora służb specjalnych.
Politycy PSL zajmą natomiast dodatkowo stanowiska ministra rolnictwa i rozwoju wsi (Czesław Siekierski), ministra infrastruktury (Dariusz Klimczak), ministra rozwoju i technologii (Krzysztof Hetman).
W gestii Polski 2050 znalazło się Ministerstwo Klimatu i Środowiska (Paulina Hennig-Kloska), Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz), Ministerstwo do Spraw Społeczeństwa Obywatelskiego (Agnieszka Buczyńska – jest także przewodniczącą Komitetu ds. Pożytku Publicznego).
Spośród polityków Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk została ministrem rodziny, pracy i polityki społecznej, Katarzyna Kotula ministrem do spraw równości.
Były rzecznik praw rzecznik praw obywatelskich, znany z liberalnych poglądów Adam Bodnar będzie w rządzie Tuska ministrem sprawiedliwości. Również bezpartyjna Marzena Czarnecka została powołana na ministra przemysłu.
Oprócz tego Jan Grabiec z KO zostanie szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Maciej Berek będzie członkiem Rady Ministrów jako szef Rządowego Centrum Legislacji.
W poniedziałek Mateusz Morawiecki nie uzyskał wotum zaufania od nowego Sejmu, na skutek czego jego rząd upadł. Jego trzeci rząd trwał dwa tygodnie. W związku z odrzuceniem premiera naznaczonego przez prezydenta, zgodnie z przepisami, inicjatywa powołania nowego szefa rządu przeszła na izbę niższą parlamentu, który jeszcze tego samego dnia wybrał na nowego premiera Donalda Tuska.
W środę wieczorem nowy centrolewicowy rząd Donalda Tuska otrzymał w Sejmie wotum zaufania.
prezydent.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!