W sobotę prezydent Armenii Armen Sarkisjan odmówił podpisania decyzji premiera Nikoli Paszyniana o dymisji szefa Sztabu Generalnego Onika Gaspariana. Od kilku dni w Armenii trwają protesty przeciwko Paszynianowi, również wojsko domaga się jego odejścia.

Przypomnijmy, że w piątek w Erywaniu kilka tysięcy osób domagało się odejścia premiera Armenii Nikola Paszyniana, który jest obwiniany o porażkę w wojnie z Azerbejdżanem o Górski Karabach. Były to kolejne protesty w tym tygodniu. W czwartek Sztab Generalny Sił Zbrojnych Armenii wydał oświadczenie, w którym domagał się ustąpienia obecnego premiera Nikola Paszyniana i całego rządu. Premier uznał to za próbę zamachu stanu i zdymisjonował Gaspariana. W opinii Sarkisjana, który musi zatwierdzić decyzję Paszyniana, zwolnienie Gaspariana jest niezgodne z konstytucją – informuje agencja “Reuters”. Sarkajan podkreślił, że armia powinna być trzymana z dala od polityki.

Sztab Generalny zakomunikował w czwartek, że „Premier i rząd Armenii nie są już w stanie podejmować decyzji adekwatnych w tym kryzysie i fatalnej dla narodu ormiańskiego sytuacji”. Wojskowi zaznaczyli, że „Siły Zbrojne Armenii od dawna cierpliwie znoszą „wybiegi” obecnego rządu mające na celu zdyskredytowanie Sił Zbrojnych, ale wszystko ma swoje granice. Siły zbrojne Armenii honorowo wypełniły swój obowiązek, walczyły ramię w ramię ze swoim narodem przeciwko wrogowi”.

W piątek prezydent Armenii Armen Sarkisian spotkał się z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Onikiem Gasparianem.

Wcześniej Sarkisian odbywał spotkania z siłami politycznymi kraju i różnymi szczeblami władz, aby omówić sposoby rozwiązania wewnętrznego kryzysu politycznego w państwie.

Kryzys polityczny w Armenii trwa po przegranej jesiennej wojnie w Góskim Karabachu. To właśnie premier Paszynian zgodził się na porozumienie rozejmowe z Azerbejdżanem, które jest gwarantowane przez Rosję. Zawiera ono decyzje niekorzystne dla Ormian oznaczające utratę na rzecz Azerbejdżanu całej strefy buforowej wokół regionu, jednej trzeciej Arcachu właściwego oraz wycofanie oddziałów ormiańskich z niego oraz oddanie kontroli militarnej nad resztką nieuznawanej ormiańskiej republiki rosyjskiemu kontyngentowi wojskowemu. Porozumienie to wygasiło eskalację zbrojną w postaci pełnowymiarowej wojny jaka wybuchła w regionie 27 września.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Prezydent Armenii ogłosił, że porozumienie rozejmowe zostało uzgodnione bez jego wiedzy. A już w noc jego podpisania w stolicy państwa doszło do gwałtownych wystąpień społecznych w trakcie których obywatele zajęli gmach parlamentu i rządu. Od tego czasu protesty przeciwników Paszyniana odbywają się w Erywaniu regularnie.

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply