Według prawnika byłego gruzińskiego prezydentam Micheil Saakaszwili przebywa obecnie w klinice cywilnej Vivamed w Tbilisi i znajduje się w złym stanie.

„Micheil Saakaszwili nie może samodzielnie się poruszać, nie może jeść. Bardzo schudł” – powiedział prawnik.

Zaznaczył, że nie może być mowy o udziale Saakaszwilego w procesach przeciwko niemu w najbliższych dniach.

12 maja Saakaszwili został przeniesiony z więzienia do kliniki Vivamed na badania lekarskie i leczenie. Krewni i liderzy partii opozycyjnych domagają się od władz gruzińskich wysłania Saakaszwilego na leczenie za granicę, ponieważ ich zdaniem nie można zapewnić mu należytej opieki medycznej w Gruzji.

W miniony weekend gruziński premier Irakli Garibaszwili powiedział dziennikarzom, że Saakaszwili jest leczony w Gruzji i będzie musiał odbyć 5,5 roku więzienia w więzieniu Rustawi pod Tibilisi.

1 października ub. roku Saakaszwili ogłosił, że znajduje się w Gruzji.  Tego samego dnia został zatrzymany i trafił do aresztu. Według gruzińskich władz celem jego powrotu było doprowadzenie do zamachu stanu. Wkrótce po trafieniu do więzienia w Rustawi były prezydent ogłosił głodówkę, którą jakoby kontynuował do 20 listopada, kiedy to zabrano do do szpitala wojskowego w Gori. W grudniu Saakaszwili wrócił do celi.

Saakaszwili 21 lutego br. po raz kolejny stawił się przed sądem w Tbilisi. Właśnie tam ogłosił, że rozpoczyna kolejny protest głosowy. Były prezydent podjął taką formę protestu uznając, że prawa człowieka są w jego przypadku naruszane, ale także by okazać solidarność narodowi ukraińskiemu, który „walczy o wolność”, jak powiedział Saakaszwili. Portal Svoboda.org przypomniał, że polityk posiada obecnie obywatelstwo Ukrainy, gruzińskiego został pozbawiony już kilka lat temu.

Micheil Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił ojczyznę w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją swojego następcy. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władzy, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów. W związku z ucieczką, władze Gruzji zadecydowały w 2015 roku o pozbawieniu go obywatelstwa tego kraju. Był też ścigany listem gończym. W międzyczasie Saakaszwili trafił na Ukrainę, której obywatelstwo przyjął i włączył się w życie polityczne tego kraju.

W czerwcu 2018 roku sąd w Tbilisi uznał go winnym nadużyć władzy i ukrywania dowodów i skazał go zaocznie na 6 lat więzienia i ponad 2-letni zakaz sprawowania funkcji i urzędów publicznych. Gruzja wiele razy sygnalizowała też Ukrainie chęć dążenia do jego ekstradycji. Przedstawiciele władz gruzińskich zaznaczali, że jeśli tylko Saakaszwili pojawi się w Gruzji, to zostanie natychmiast aresztowany i osadzony w więzieniu. Sam Saakaszwili konsekwentnie odrzucał wszystkie oskarżenia pod swoim adresem i twierdził, że wszystkie wyroki mają charakter polityczny.

Kresy.pl / interfax.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply