Polskie firmy: 6ROADS, ITTI i Sybilla Technologies wraz z University of Western Australia złożyły wspólny wniosek o projekt badawczy w obszarze bezpieczeństwa kosmicznego (ang. Space Safety). Celem planowanego projektu jest przegląd nieba nad Australią pod kątem aktywnych satelitów, jak również nieaktywnych satelitów i ich szczątków na orbitach okołoziemskich – poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) w środę. Decyzję o przyznaniu finansowania poznamy w czerwcu 2022 r.

POLSA podkreśla, że wniosek o finansowanie został złożony do Australijskiej Rady Naukowej w ramach programu Linkage, którego celem jest tworzenie połączeń pomiędzy nauką i przemysłem, oraz wspieranie współpracy międzynarodowej. Polska Agencja Kosmiczna zainicjowała i koordynowała rozmowy z Australią oraz negocjowała warunki polskiego udziału w planowanym projekcie.

Zaznaczono, że dane obserwacyjne w projekcie będą pochodzić między innymi z sieci teleskopów należących do 6ROADS oraz teleskopów należących do Polskiej Agencji Kosmicznej. Firmy ITTI i Sybilla Technologies będą uczestniczyć w tworzeniu specjalistycznego oprogramowania do zbierania oraz analizowania danych.

“Obok realizacji nowatorskiego programu B+R, w ramach trzyletniej współpracy, planowany jest udział polskiego naukowca w pracach stacjonarnych na kampusie w Perth oraz spotkania naukowo-biznesowe w Polsce i Australii” podaje POLSA.

Agencja podkreśla, że decyzję o przyznaniu finansowania poznamy w czerwcu 2022 r.

Polska Agencja Kosmiczna informowała na początku grudnia bieżącego roku, że POLSA podejmie z NASA współpracę w ramach dwóch nowych misji, które polecą w kosmos najwcześniej w 2028 roku.

Przypomnijmy, że w październiku br. Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych (NASA). Daje ono Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA, które dotyczą m.in. eksploracji Księżyca i Marsa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Porozumienie umożliwia polskim instytucjom i przedsiębiorstwom uczestnictwo w prowadzonym przez NASA programie Artemis, który dotyczy powrotu ludzi na Księżyc i rozszerzenia eksploracji kosmosu. Polska dołączyła do grona sygnatariuszy Artemis Accords takich, jak: Australia, Brazylia, Kanada, Włochy, Japonia, Korea, Luksemburg, Nowa Zelandia, Ukraina, ZEA i Wielka Brytania.

We wrześniu informowaliśmy, że polska przygotowuje w ramach projektu PIAST, wartego 70 mln zł, narodowy system satelitarnej obserwacji Ziemi, z którego będzie korzystać polska armia. Satelity mają trafić na orbitę w 2024 roku.

Zobacz także: Polski Krajowy Program Kosmiczny w prekonsultacjach społecznych. Zakłada m.in. budowę konstelacji satelitów

polsa.gov.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply