Rusza budowa polskich satelitów dla polskiej armii

Polska przygotowuje w ramach projektu PIAST, wartego 70 mln zł, narodowy system satelitarnej obserwacji Ziemi, z którego będzie korzystać polska armia. Satelity mają trafić na orbitę w 2024 roku.

W poniedziałek Creotech Instruments poinformował o rozpoczęciu we współpracy z Wojskową Akademią Techniczną (WAT) budowy konstelacji trzech satelitów, co będzie pierwszym komercyjnym wdrożeniem platformy satelitarnej HyperSat opracowanej przez tę spółkę.

Współpraca prowadzona jest w ramach projektu PIAST (ang. Polish ImAging SaTellites). To cześć planu opracowania narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby polskiej armii. Sam projekt PIAST jest prowadzony w ramach programu Szafir, ukierunkowanego na lepsze wykorzystanie potencjału współpracy jednostek naukowych oraz prywatnych przedsiębiorców w zakresie rozwoju nowoczesnych rozwiązań, kluczowych dla bezpieczeństwa i obronności państwa. Dotyczy to szczególnie wypełniania określonych luk technologicznych. Projekt jest finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, realizuje go konsorcjum firm oraz instytucji badawczych (Creotech Instruments S.A., Centrum Badań Kosmicznych PAN, Scanway Sp. z o.o., Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa, PCO S.A.) z WAT jako liderem.

 

W opublikowanym w tej sprawie komunikacie zaznaczono, że dzięki tej synergii opracowany zostanie kompletny satelitarny system rozpoznania obrazowego, składający się z satelitów, segmentu naziemnego do kontroli i pozyskiwania danych oraz segmentu przetwarzania danych. Ponadto, w trakcie realizacji tego projektu zostanie rozwinięty szereg technologii, które umożliwią budowę znacznie większych konstelacji satelitarnych, zaś opracowanie krytycznych podsystemów w Polsce pozwoli zachować pełną kontrolę nad procesem pozyskiwania zobrazowań.

Jak podano, wartość całego projektu PIAST przekracza 70 mln zł, z czego część realizowana przez Creotech Instruments stanowi około 40 proc. Realizacja projektu ma potrwać około 48 miesięcy. Każdy satelita będzie ważył około 10 kg. Zostaną umieszczone w przestrzeni kosmicznej w 2024 roku. Będą pierwszymi polskimi satelitami, których końcowym odbiorcą będzie wojsko.

Creotech Instruments jest największą polską firmą produkującą i dostarczającą na światowy rynek technologie kosmiczne oraz specjalistyczną elektronikę i aparaturę, m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej czy laboratoriów fizyki kwantowej i wysokich energii. Urządzenia spółki brały udział w 26 projektach dla sektora kosmicznego, w tym 10 dla lotnych misji kosmicznych – z czego 4 zrealizowanych dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Przypomnijmy, że 24 czerwca w Łukasiewicz – Instytucie Lotnictwa, podpisane zostało porozumienie o współpracy na rzecz budowy konstelacji mikrosatelitów przeznaczonych do realizacji misji obserwacji Ziemi na potrzeby sektora bezpieczeństwa i obronności. Chodziło zwłaszcza o projekt dotyczący opracowania polskiej konstrukcji mikrosatelity obserwacyjnego oraz projekt budowy konstelacji nanosatelitów.

Zobacz także: Polski sektor kosmiczny: [raport NIK]: poczyniono postępy, lecz widać problemy z legislacją i planowaniem

businessinsider.com.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply