Miliarder Richard Branson wraz trzema innymi pasażerami osiągnął granicę kosmosu na pokładzie swojego pojazdu VSS Unity.

Inicjatywa założyciela firmy Virgin Galactic powiodła się. Branson przeprowadził pierwszy, lot załogowy w przestrzeń okołoziemską, uprzedzając innego bogacza, Jeffa Bezosa. Właściciel Amazona wybiera się w kosmos 20 lipca, jak przypomniał Onet.

Kosmiczny samolot wzleciał dziś 85 km nad powierzchnię Ziemi czyli osiągnął granicę kosmosu zabierając na pokładzie Bransona oraz trzech jego pracowników: Beth Moses, główną instruktorkę astronautów Virgin Galactic, Colina Bennetta, głównego inżyniera operacyjnego oraz Sirishę Bandlę, wiceprezeskę ds. rządowych i badań. Za sterami maszyny usiedli piloci Dave Mackay i Mike Masuci

Pojazd wystartował z prywatnego kosmodromu w stanie Nowy Meksyk Spaceport America, który także należy do Virgin Galactic. Sam pojazd kosmiczny został najpierw wyniesiony w atmosferę przez samolot-matkę VMS Eve na wysokość 16 km, na której nastąpiło oddzielenie się VSS Unity. Na maksymalnej wysokości piloci wyłączyli silniki i kosmiczny samolot poruszał się dalej lotem swobodnym.

„Gratulacje dla całego naszego wspaniałego zespołu w Virgin Galactic za 17 lat ciężkiej pracy, które doprowadziły nas tak daleko” – portal telewizji Al Jazeera przytoczył słowa Bransona wypowiedziane w czasie transmisji z pokładu kosmicznego samolotu.

Virgin Galactic rozpoczęło testy lotów załogowych w przestrzeń okołoziemską w 2014 r. Pierwszy samolot kosmiczny wyprodukowany przez firmę Bransona VSS Enterprise, rozpadł się w tymże roku w połowie lotu nad pustynią Mojave, w wyniku czego zginął jeden z pilotów, a drugi został ranny.

Virgin Galactic zapowiada przeprowadzenie w przyszłym roku pierwszego w pełni komercyjnego lotu pasażerskiego w przestrzeń okołoziemską, na który chętni klienci będą mogli kupić bilety.

Czytaj także: USA: Rosja testuje broń antysatelitarną umieszczoną w kosmosie

aljazeera.com/onet.pl/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz