W środę Zjednoczone Emiraty Arabskie ponownie odłożyły wystrzelenie na Marsa sondy Al-Amal. Powodem była niestabilna pogoda w Japonii, skąd sonda miała zostać wystrzelona. W ciągu 24 godzin podany zostanie kolejny termin.

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) w środę po raz kolejny odłożyły wystrzelenie na Marsa sondy Al-Amal – podaje agencja “Reuters”. Jako przyczynę podano niestabilną pogodę w Japonii, skąd sonda miała zostać wystrzelona. Nowy termin zostanie podany w ciągu 24 godzin.

Misja była planowana początkowo na wtorek. Następnie przesunięto ją na 16 lipca (czwartek wieczorem czasu lokalnego, w Japonii piątek nad ranem). Powodem były złe warunki pogodowe.

“Po długich naradach Agencja Kosmiczna Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Centrum Kosmiczne im. Muhammada ibn Raszida ogłaszają, po konsultacjach z Mitsubishi Heavy Industries, dalsze opóźnienie startu sondy Nadzieja” – poinformował w środę rząd ZEA na Twitterze.

Podkreślono, że nowy termin rozpoczęcia misji zostanie podany w ciągu 24 godzin.

Sonda miała zostać wystrzelona z centrum kosmicznego, które znajduje się na japońskiej wyspie Tanegashima.

Al-Amal ma dotrzeć do Czerwonej Planety w ciągu 7 miesięcy. Będzie zajmowała się badaniem jej atmosfery.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Misja kosmiczna ZEA jest pierwszą międzyplanetarną misją w świecie arabskim.

ZEA po raz pierwszy ogłosiły plan misji w 2014 roku.

Kraj liczy 9,4 mln mieszkańców. Większość z nich stanowią pracownicy zagraniczni. Państwo nie ma naukowej i technicznej bazy krajów realizujących programy kosmiczne. Jednak, jak podkreśla agencja “Reuters” – do tej pory ZEA wystrzeliły już dziewięć działających satelitów. W nadchodzących latach planują wystrzelić osiem kolejnych.

reuters.com / twitter.com / kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply