Tichanowska spotkała się z czołowymi polskimi politykami

Była kandydatka na prezydenta Białorusi i jedna z liderek białoruskiej opozycji Swietłana Tichanowska spotkała się we wtorek z kilkoma czołowymi polskimi politykami, w tym z premierem Morawieckim. W stolicy Polski odbyła też spotkania z białoruskimi środowiskami opozycyjnymi.

Jak podaje Tut.by, podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim białoruska opozycjonistka przekazała mu listę rekomendacji, w jaki sposób usprawnić procedurę uzyskiwania przez Białorusinów polskich wiz humanitarnych a także prawa do pracy. Na spotkaniu omówiono także sprawy rehabilitacji Białorusinów, którzy odnieśli poważne obrażenia podczas protestów, a także programy stypendialne dla sportowców, aby mogli dalej trenować w Polsce. „Mateusz Morawiecki wyraził solidarność z narodem białoruskim i protestującymi. W odpowiedzi Swietłana Tichanowska wyraziła wdzięczność za wsparcie programów studenckich, niezależnych mediów, blogerów i całego narodu białoruskiego” – poinformowano na kanale Swietłany Tichanowskiej w serwisie Telegram.

Tichanowska pojawiła się także w Belwederze, gdzie spotkała się z szefem gabinetu prezydenta Krzysztofem Szczerskim. Według służby prasowej prezydenta Szczerski przekazał Tichanowskiej, iż kwestia Białorusi była przedmiotem poniedziałkowych rozmów pomiędzy przywódcami państw Inicjatywy Trójmorza. “Sytuacja na Białorusi dotyczy całego regionu. Mamy nadzieje, że będziemy konsekwentnie utrzymywać zainteresowanie międzynarodowe sytuacją w tym kraju, bo bez międzynarodowej presji sytuacja tam będzie się tylko pogarszać” – mówił Szczerski. Podczas spotkania Tichanowskiej towarzyszył jej doradca ds. międzynarodowych Franciszek Wiaczorka.

Białoruska opozycjonistka widziała się dzisiaj także z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Także we wtorek, w Centrum Białoruskiej Solidarności w Warszawie Tichanowska spotkała się z przedstawicielami białoruskich organów ścigania, którzy zwolnili się z pracy po wyborach na Białorusi. Jak podano, zebrali się oni, aby stworzyć inicjatywę ByPol.

Kolejnym spotkaniem, w którym w Warszawie wzięła udział liderka białoruskiej opozycji, było spotkanie z członkami Rady Koordynacyjnej. „Uczestnicy spotkania omówili uwolnienie więźniów politycznych, nałożenie sankcji na osoby związane z fałszowaniem wyborów i przemocą wobec pokojowo nastawionych Białorusinów” – czytamy na kanale Tichanowskiej. Tematem rozmowy było także ultimatum, które Tichanowska dała Aleksandrowi Łukaszence.

Kresy.pl / tut.by / prezydent.pl / premier.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply