Premier Mateusz Morawiecki powiedział w piątek w Brukseli, że dzięki postawie Polski zdecydowana reakcja UE na zamach na Skripla nastąpi w poniedziałek.

Premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek i w piątek brał udział w szczycie UE, oświadczył, że Warszawa pozostaje z kilkunastoma stolicami w sprawie znalezienia bardzo zdecydowanej i spójnej odpowiedzi na zamach na Skripala – byłego rosyjskiego szpiega i jego córkę na terytorium Wielkiej Brytanii.

Morawiecki wskazał, że Polska od samego początku dyskusji zajmowała bardzo jednoznaczne stanowisko na temat konieczności potępienia drastycznego przestępstwa, które zostało popełnione na terenie Wielkiej Brytanii.

ZOBACZ TAKŻE: Rosja chce poznać szczegóły sprawy Skripala za pośrednictwem Japonii

Bardzo cieszę się z tego, że w tej trudnej, smutnej, dramatycznej sytuacji dzięki postawie Polski wiele krajów w drugiej fazie dyskusji przychyliło się do konieczności zaproponowania solidarnościowego gestu, ale ważnego, istotnego, zauważalnego posunięcia w stosunkach dwustronnych krajów członkowskich UE oraz Rosji – powiedział premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Uznaliśmy bezsprzecznie, że jest to przestępstwo popełnione przez Rosję i dlatego zdecydowaliśmy się odpowiedzieć. Jest wysoce prawdopodobne, że w poniedziałek, wspólnie z kilkoma, a może nawet z kilkunastoma państwami UE odpowiemy zdecydowanie na to, co stało się bardzo niedobrego w Salisbury w Wielkiej Brytanii – dodał Morawiecki.

Premier podkreślił, że bardzo duże i ważne kraje UE być może również przyłączą się i przeprowadzą tę akcję. Na pytanie jakie decyzje zostaną ogłoszone w poniedziałek, szef rządu stwierdził, że różne mechanizmy są brane pod uwagę.

Jestem w kontakcie stałym z kilkunastoma krajami, które wyraziły albo zdecydowaną wolę, albo przynajmniej zasygnalizowały, że chcą wykonać wspólny solidarnościowy gest. W związku z tym ustaliliśmy, że ten bardzo szczegółowy harmonogram oraz to, na czym ma polegać nasze działanie, będzie ustalone wspólnie i przedstawione w miarę zsynchronizowany sposób – powiedział Morawiecki dodając, że jest przekonany, że taka akcja w poniedziałek się odbędzie.

Kresy.pl / dziennik.pl

Czytaj kolejny artykuł
6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Roman1
    Roman1 :

    Wałęsa ma chyba lepsze wykształcenie, gdyż zna niewątpliwie znaczenie słowa „bezsprzecznie”. Wiele państw odmawia zastosowania sankcji z powodu braku dowodów, Rosja zaprzecza, ten jednak bezczelnie twierdzi – bezsprzecznie. Głupek, czy nowy polityczny karierowicz? Penie oba te określenia razem.