Prezydent Ukrainy stwierdził, że problemy historyczne powinna rozwiązać komisja na szczeblu wicepremierów, jednak Polska nie będzie mówiła jakich bohaterów Ukraina będzie czcić.

Poroszenko, wystąpił w środę na konferencji prasowej na temat wyzwań stojących przed Ukrainą w 2018 r. Oceniając obecne stosunki z Polską stwierdził: Uwierzcie mi, że my nie potrzebujemy, żeby ktoś mówił nam, jakich ukraińskich bohaterów powinniśmy czcić i szanować, a jakich nie. Sami sobie z tym poradzimy. Tak samo, jak i my nie doradzamy Polsce, kogo ma czcić Polska, a kogo nie. To nie jest dobre.

Ukraiński prezydent odwołał się do ustaleń o powołaniu wspólnej komisji do spraw historycznych, które zostały podjęte w trakcie jego rozmów z prezydentem Andrzejem Dudą w grudniu w Charkowie.

ZOBACZ TAKŻE: Ukraińcy w polskim sądzie: Bandera to bohater, nie odpowiada za rzeź wołyńską

Pamiętacie wizytę prezydenta Dudy w Charkowie, widzieliśmy się z nim także w Davos. Rozmawiałem z polskim premierem Mateuszem Morawieckim w Monachium i doszło do pierwszego, inauguracyjnego posiedzenia komisji na szczeblu wicepremierów na temat opracowania mapy drogowej wyjścia z tej sytuacji, które były następstwem szeregu kroków, w tym przyjęcia przez Polskę odpowiedniej ustawy – tłumaczył Poroszenko.

Jesteśmy przekonani, że takie praktyki, jak zakazy wjazdu czy zamrożenie badań – te problemy powinna rozwiązać ta komisja. Jestem przekonany, że politycy mają patrzeć w przyszłość, a przeszłość pozostawić historykom. Kiedy zaczniemy realizować właśnie tę koncepcję, wszystko między nami będzie dobrze – uważa prezydent Ukrainy.

Kresy.pl / interia.pl / unian.info

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jaro7
    jaro7 :

    Walzmann nie denerwuj się,jak się skończą pielgrzymki polskojęzycznych do Tel Awiwu to zaczną się do Kijowa.I co chcecie to osiągniecie bez napinania się.U nas jest dostatek banderofili i zaprzańców którzy wam w odbyt wejdą i zrobią co zechcecie.

  2. zefir
    zefir :

    Jeżeli „my nie doradzamy Polsce”,to dlaczego banderowski reżim do polskich spraw wpier..la się?Walcmanowi nic do polskiej ustawy o IPN,która stosunki prawne w Polsce reguluje.Bezczelność tego chachłatego typa zbrodniarzom dorównuje,sam w 2015r banderowską ustawę gloryfikującą ukraińskich kolaborantów i morderców podpisuje,teraz bezwstydnie polskie przeciwdziałania i polską ustawę o IPN kontestuje.