Członkowie ruchu Obywatele RP publicznie oskarżyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego o dokonanie aktu ludobójstwa w Sahryniu i innych okolicznych wioskach, a następnie złożyli w prokuraturze doniesienie na samych siebie. Powołując się na słowa wojewody lubelskiego twierdzą, że mogli w ten sposób dokonać przestępstwa. Akcja ma być gestem solidarności z prezesem Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorzem Kuprianowiczem.

O swojej akcji Obywatele RP poinformowali we wtorek na stronie internetowej swojego ruchu i w mediach społecznościowych. Z doniesień tych wynika, że grupa Obywateli RP odczytała pod urzędem wojewódzkim w Lublinie oświadczenie o popełnieniu przez Polaków zbrodni ludobójstwa na obywatelach polskich narodowości ukraińskiej w dniach 9-10. marca 1944 roku m.in. w Sahryniu, Turkowicach, Szychowicach, Modryniu, Łaskowie i Miętkiem. Swoją treścią nawiązywało ono do przemówienia prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorza Kuprianowicza 9. lipca w Sahryniu, po którym wojewoda lubelski Przemysław Czarnek uznał, że ten działacz mniejszości ukraińskiej mógł znieważać naród polski lub polskie państwo a także zaprzeczać zbrodniom ukraińskich nacjonalistów poprzez zrównanie ludobójstwa na Wołyniu z akcją polskiego podziemia w Sahryniu i złożył w tej sprawie doniesienie do prokuratury.

W swoim oświadczeniu Obywatele RP twierdzą, że „zbrodni na kobietach, dzieciach i mężczyznach, obywatelach polskich narodowości ukraińskiej” w wymienionych miejscowościach „dokonali żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego”. Dodają, że „ta zbrodnia przeciw ludzkości popelniona została przez członków narodu polskiego”. W kolejnym zdaniu nazywają opisywane przez siebie wydarzenia „aktem ludobójstwa”.

My, Obywatele RP, wyrażamy solidarność z Grzegorzem Kuprianowiczem, i jeśli ma on być sądzony, chcemy pokazać, że takich myślozbrodniarzy wśród obywateli Rzeczypospolitej Polskiej jest więcej. Dlatego tu, pod Lubelskim Urzędem Wojewódzkim, 4 września powtarzamy publicznie część przemówienia działacza mniejszości narodowej i składamy doniesienie o możliwości popełnienia przez nas przestępstwa do prokuratury. – napisano na stronie internetowej Obywateli RP.

Nawiązując do prowokacyjnego wyboru daty uroczystości w Sahryniu (okolice rocznicy „krwawej niedzieli” na Wołyniu) Obywatele RP twierdzą, że mają „obowiązek przypominać o tej zbrodni każdego dnia i w każdym miejscu”. Twierdzą, że „przywoływanie polskich zbrodni na Ukraińcach nie ubliża pamięci ofiar Rzezi Wołyńskiej, lecz oddaje im cześć”. Wydarzenia lat 40. ubiegłego wieku nazywają „bratobójczym konfliktem”.

Na swojej stronie internetowej Obywatele RP domagają się również od wojewody przeprosin dla Kuprianowicza i innych uczestników uroczystości w Sahryniu za nazwanie ich „ukraińskimi nacjonalistami”. Twierdzą, że znowelizowana w styczniu ustawa o IPN „obudziła demony” i uderzyła w stosunki polsko-ukraińskie i polsko-żydowskie. Ruch domaga się usunięcia „ukraińskiej” części ustawy o IPN czyli uchylenia penalizacji tzw. kłamstwa wołyńskiego.

Jedną z osób, które podpisały się pod dzisiejszym oświadczeniem i złożyły samodonos jest kontrowersyjny ukraiński dziennikarz Igor Isajew znany z zaangażowania w inne akcje uliczne tzw. totalnej opozycji. Jest on widoczny również na zdjęciach z pikiety pod Urzędem Wojewódzkim w Lublinie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Przypomnijmy, że kilka dni temu na budynku Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie wymalowano napisy wyrażające poparcie dla Grzegorza Kuprianowicza i krytykujące działania IPN. Nieznani sprawcy wymalowali na ścianie budynku, gdzie mieści się Przystanek Historia napisy w języku polskim: „Za dr Kuprianowicza”, „Hańbicie Rzeczpospolitą”, a także napis krytykujący prezesa IPN, dra Jarosława Szarka: „Szarek kłamco historia cię osądzi”. O sprawie napisów na budynku IPN szeroko informowały ukraińskie media, w tym największe agencje informacyjne, powołując się na zdjęcia zamieszczone na Facebooku właśnie przez Igora Isajewa.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Isajew z żalem o sytuacji w Polsce: Polacy nie chcą Majdanu w Warszawie

Jak informowaliśmy 23. sierpnia br., prokuratura IPN nie dopatrzyła się w wypowiedzi szefa Towarzystwa Ukraińskiego znamion negowania zbrodni ukraińskich nacjonalistów, choć przyznała, że wypowiedzi te relatywizowały ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Odnośnie domniemanego znieważenia narodu polskiego lub państwa polskiego śledztwo wciąż prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu

Kresy.pl / obywatelerp.org
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. ProPatria
  ProPatria :

  Kolejny, dobitny przykład siły i konsolidacji wrogich, banderowskich elementów w naszym kraju. Doskonale zdają sobie sprawę ze słabości polskojęzycznych, ułomności znowelizowanej Ustawy stąd tak agresywne i bezczelne poczynania. A remedium na polskie bolączki ze stepowymi jest proste i tylko to działa: brutalna siła. Ruchowi Zdrajcy RP (bo nie są to na pewno jej obywatele) powinny przyjrzeć się służby specjalne i powinien zostać zdelegalizowany, wszystkie osoby zamieszane w haniebne oszczerstwa i kłamstwa pod adresem Państwa Polskiego oraz bohaterskich żołnierzy AK i BCh powinny zostać pozbawione obywatelstwa polskiego, materialnie ukarane i wydalone z naszego kraju. Natomiast upaińcy zaangażowani najbardziej w osłabianie i wszechstronny drenaż Polski powinni zapłacić potężne kary (finansowo boli ich najbardziej) i zostać
  wydaleni dożywotnio . ZERO TOLERANCJI DLA BANDEROWSKICH MORDERCÓW I ICH POMIOTÓW !!! Ponadto, instytucje historyczne muszą uświadamiać społeczeństwo, iż akcja bohaterskich żołnierzy AK i BCh była akcją PREWENCYJNĄ, gdyż z silnie ufortyfikowanego Sahrynia, zasiedlonego przez Niemców ludnością o poglądach skrajnie nacjonalistycznych, stale wychodziły oddziały, którzy wyrzynały całe polskie wioski lub zamęczały pojedynczo złapane osoby. Polskie oddziały były na tyle honorowe, że pozwoliły na opuszczenie ufortyfikowanej wsi przez kobiety i dzieci, pomimo, że zdawali sobie sprawę z ich nienawiści do Polaków. Wiele kobiet niestety zginęło (a nie zostało zamordowanych), gdyż jak zwykle „dzielni” hieroi przebierało się za kobiety, by podstępem zbliżyć się i zabijać Polaków. Nie pozwólmy NIGDY, PRZENIGDY banderowskim zbrodniarzom i ich pomiotom nadużywać słów: MORDERSTWO, ZAMORDOWANI w stosunku do zabitych w walce upaińców. Oni w ten sposób chcą podstępnie zrównać morderców dzieci i kobiet z upa z bohaterskimi, walecznymi żołnierzami polskimi, a nawet dążą do zrobienia na siłę ze zwyrodniałych zbrodniarzy ofiary.

 2. Avatar
  andrzejkk :

  Obywatele RP , jest to „wtyka ” Rosji. Ci ludzie to „pro- sowieticus”. Robia ”krecia” robote. Swoimi dzialaniami antagonizuja Polakow i Ukraincow. Popierajac ukrainskie klamstwo wolynskie ,wzmacniaja na Ukrainie szowinistow i banderowcow. Tym samym powoduja narastanie po stronie Polskiej , oburzenia na prowokacje,jakich sie dopuszczaja ,tym samym wzmacniaja tendencje nacjonalistyczne. Obywatele RP swoim dzialaniem buduja ” mur” pomiedzy narodami. Jesli chca dzialac dla dobra Polski i Ukrainy niech zaczna budowac „mosty” czyli poszukiwac prawdy historycznej. Okreslic kto i co za organizacje rozpoczely mordy na ludnosci polskiej, okreslic jasno, kto byl katem , a kto ofiara. Musza zrozumiec, ze za wszystkie zbrodnie , jakie mialy miejsce odpowiadaja faszysci z OUN-UPA. Za to , co stalo sie w Sahryniu takze. Normalnie myslacy czlowiek nie powinien miec z tym problemow, chyba ze celowo zaklamuje historie , dla wlasnych celow politycznych.