Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek zapowiedział w poniedziałek, że złoży do prokuratury w Zamościu zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa podczas niedzielnych uroczystości w Sahryniu przez prezesa Towarzystwa Ukraińskiego Grzegorza Kuprianowicza.

W opinii wojewody Kuprianowicz mówiąc o tym, że w Sahryniu doszło do „zbrodni przeciwko ludzkości popełnionej przez członków narodu polskiego – partyzantów Armii Krajowej będących żołnierzami podziemnego państwa polskiego”, mógł naruszyć artykuł 133. kodeksu karnego, który przewiduje 3 lata pozbawienia wolności za znieważanie narodu polskiego lub Rzeczypospolitej Polskiej.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

8702.32 PLN    (39.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Inną wypowiedzią Kuprianowicza, która zwróciła uwagę wojewody, były słowa o tym, iż „pamięć ukraińskich prawosławnych ofiar nie została w Sahryniu uczczona w analogiczny sposób”, jak w przypadku Porycka, Pawłokomy i Huty Pieniackiej. Zdaniem Przemysława Czarnka doszło do zrównania zbrodni ludobójstwa na Wołyniu z „likwidacją bazy UPA, w której zginęło kilkaset osób”, co może stanowić przestępstwo zaprzeczania zbrodniom ukraińskich nacjonalistów.

„Oczywiście nie mamy tutaj wypowiedzi bezpośredniej zaprzeczającej zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, ale wypowiedzi pana Grzegorza Kuprianowicza na przestrzeni ostatnich wielu lat, a także ta w szczególności wypowiedź zrównująca te dwa wydarzenia w moim przekonaniu powinna być przedmiotem badania prokuratury. I dlatego kieruję zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Chciałbym, żeby prokuratura sprawdziła, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa. Ja oczywiście tego nie przesądzam, bo nie jestem prokuratorem, ale moim obowiązkiem jako Polaka również jest wystąpienie do prokuratury. – mówił Czarnek.

Urzędnik ocenił także charakter niedzielnych uroczystości w Sahryniu, gdzie prezydent Poroszenko w towarzystwie Ukraińców przywiezionych autokarami z Ukrainy oraz przedstawicieli ukraińskiej mniejszości w Polsce podczas rocznicy ludobójstwa Polaków na Wołyniu czcił pamięć Ukraińców zabitych przez polskie podziemie w zupełnie innym czasie. Jego zdaniem wydarzenie w Sahryniu było „jedną wielką prowokacją”. Wojewoda dziękował policji za zapewnienie bezpieczeństwa, przede wszystkim miejscowym mieszkańcom, „ponieważ wiadomo, że przybycie tysiąca czy dwóch tysięcy ukraińskich nacjonalistów do Polski nie jest wydarzeniem bezpiecznym”. Jak mówił, nie był obecny w Sahryniu, bo nie chciał uczestniczyć w „prowokacji i hucpie, którą urządzono”.

Kresy.pl / Onet

13 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • voy
   voy :

   @Wolyn1943 powiem szczerze bardzo podobała mi się wypowiedź min. Dworczyka w debacie po projekcji w TVP1 filmu Wołyń, gdzie bez ogródek i poprawności politycznej nazwał ludobójstwem wydarzenia na Wołyniu i jasno określił ich sprawców tj OUN/UPA, ponadto dobrze powiedział że poprawne relacje w przyszłości obu narodów mogą zaistnieć jedynie wtedy gdy prawda o Wolyniu zostanie należycie upamiętniona, jej sprawcy potępieni a obecne władze Ukrainy porzucą ideologie neobanderowskie.

 1. Accipiter
  Accipiter :

  Kto pozwolił by banderowskie ścierwa wjechały sobie od tak do Polski? przecież wystarczyło zatrzymać te autokary na granicy. Np. pod pretekstem drobiazgowej kontroli celnej. Przecież było podejrzenie, że może dojść do próby nielegalnego wwiezienia broni, narkotyków, papierosów bez akcyzy, itd. Potrzymać ich było na granicy te kilka godzin. Ale w naszym kraju nie ma czegoś takiego jak koordynowanie działań, przewidywanie czy myślenie w dłuższej perspektywie. Wszystko na hura.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także panią Sabine Haake oraz naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 2. Accipiter
  Accipiter :

  Powinno nastąpić czyszczenie wszystkich państwowych instytucji, urzędów i uczelni z ludzi o ukraińckich korzeniach. To jest jawnie antypolska piąta kolumna. Dodatkowo państwo powinno wstrzymać sięz jakimkolwiek finansowaniem wszelkich organizacji ukraińskich w kraju. Te pieniądze powinny być wydane na wspieranie naszych rodaków na ukrainie. Tak powinno działać państwo, które wstało z kolan i dobro ojczyzny i swoich rodakó stawia na pierwszym miejscu. Niestety od lat widzimy, że kolejne ekipy rządzące majaz tym problem. PiSowi wyraźnie pomyliło się, którego kraju są obywatelami. Raz myli im się to z izraelem, raz z banderlandią.
  Marze by w końcu środowiska Kresowe zjednoczyły się, powołały własną partię i wystawiły własnych kandydatów do wyborów. Pae milionów wyborców mają zagwarantowanych.
  Najwyższy czas odsunąć od koryta wszystkie antypolskie świnie.

  • Accipiter
   Accipiter :

   Przepraszam panią Oksanę Zabużko, arcybiskupa Światosława Szewczuka, pana Andrija Deszczycę, pana Igora Isajewa, pana Grzegorza Kuprianowicza, pana Petra Poroszenkę, pana Piotra Tymę oraz pozostałych członków narodu ukraińskiego, a także panią Sabine Haake oraz naród czeczeński oraz imigrantów z krajów Afryki za ich publiczne znieważenie w Internecie z powodu przynależności narodowej, etnicznej i rasowej, a także za publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, publicznego nawoływania do przestępstwa na ich szkodę i za publiczne pochwalanie przestępstwa. Zwracam uwagę i ostrzegam wszystkich, że tego rodzaju zachowania są niezgodne z polskim prawem.

 3. zbigniew2707
  zbigniew2707 :

  zbigniew2707 @zbigniew2707:
  Co jest w tym złego, że Prezydent Ukrainy złożył wieniec i modlił się w asyście duchowieństwa w miejscu zbrodniczego odwetu polskiej partyzantki AK i BCH na bezbronnych mieszkańcach /również na dzieciach i starcach/ w Sahryniu. Z winy kacelarii Prezydenta Dudy nikt z polskiej strony nie wziął w tej uroczystości udziału. „Dziś, chyląc głowę we wspólnej modlitwie, szczerze zwracamy się do Boga słowami: odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom „– powiedział prezydent Ukrainy. Z Sahrynia udał się na Wołyń. Wojewoda lubelskie uroczystość ukraińską nazwał ‚hucpą”. Wstyd, że mamy tak prymitywnych pisowskich wojewodów.
  Prezydent Duda, po cichu,bez powiadamiania ukraińskiej strony wziął udział w politycznej manifestacji w miejscu nieistniejącej już polskiej wsi Pokuta na Wołyniu.
  A można przecież te trudne dla obydwu stron obchody organizować wspólnie, jak to z kolejnymi prezydentami Ukrainy czynił najmądrzejszy, jak do tej pory, Prezydent Kwaśniewski.

 4. andrzejkk
  andrzejkk :

  Tylko na prawdzie Polska i Ukraina moze zbudowac wspolna przyszlosc. Jak na razie prawda historyczna ma duze problemy , aby zaistniec w swiadomosci Ukraincow. Nawet ukrainskie „elity” maja problemy z prawda i moralnoscia, a wiec coz mozna oczekiwac od zwyklych obywateli. Banderowcy juz w trakcie popelniania zbrodni zacierali slady falszowali dokumenty, zrzucali wine na Niemcow , Rosjan, Zydow , Polakow itp. Dalej podobnie postepuja ich spadkobiercy, po prostu falszuja historie i mysla , ze na tym zbuduja poprawne relacje z Polska. Polska zrobila dobry krok na drodze do normalizacji stosunkow z Ukraina, gdy Polski Sejm przyjal uchwale w sprawie ludobojstwa na Kresach. Nalezy isc dalej i przyjac nastepna uchwale dotyczaca tych ktorzy dopuscili sie tych zbrodni. Nalezy potepic, jako zbrodnicze organizacje OUN- UPA . Nalezy wskazac, z imienia i nazwiska zbrodniarzy takich jak Bandera, Suchewycz, Klaczkiwicz i innych. Podobnie , jak to zrobiono z hitlerowskim nazizmem. Nie moze byc we wspolczesnym swiecie miejsca na glorifikowanie zbrodniarzy.