Zdaniem Trybunału Sprawiedliwości UE istnieje problem z niezależnością niemieckich prokuratur. Rząd Niemiec ignoruje krytykę – pisze “Der Spiegel”.

Niemiecki rząd ignoruje krytykę Trybunału Sprawiedliwości UE w kwestii prawa niemieckich ministrów sprawiedliwości do wydawania poleceń prokuraturom – podaje w sobotę “Deutsche Welle”, powołując się na niemiecki tygodnik “Der Spiegel”.

Medium przypomina, że w tym tygodniu Komisja Europejska przedstawiła raport o praworządności. W raporcie zwrócono uwagę na przedłożoną w styczniu przez niemieckie ministerstwo sprawiedliwości propozycje zmian, które znajdują się na etapie uzgodnień.

Zobacz także: Niemiecki Trybunał Konstytucyjny: TSUE przekracza swoje kompetencje w ramach UE

“Der Spiegel” podaje, że proces konsultacji dobiega końca. Medium powołuje się na źródło w ministerstwie sprawiedliwości, pisząc, że rząd nie doszedł do porozumienia w kwestii projektu ustawy ograniczającej prawo wydawania poleceń w ramach współpracy prawnej z innymi krajami UE przy zachowaniu tego prawa w sprawach wewnątrz Niemiec.

Propozycji mieli być przeciwni minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer oraz 8 z 16 krajów związkowych. “Nie wolno dopuścić do tego, by niezależność prokuratury poddawana była w wątpliwość” – skomentowała sprawę Franziska Brantner, opozycyjna parlamentarzystka partii Zielonych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Komisja Europejska stawia Polsce ultimatum w. orzeczenia TSUE

“Deutsche Welle” przypomina, że w maju 2019 r. TSUE orzekł, że niemieckie prokuratury nie są na tyle niezależne, by mogły wystawiać europejskie nakazy aresztowania. Od tamtej pory wspomniane zadanie wykonują niemieckie sądy.

Przypomnijmy, że we wtorek, zgodnie z wcześniejszymi, nieoficjalnymi doniesieniamiKomisja Europejska dała Polsce ultimatum – 4 tygodnie, by zastosować się do orzeczenia TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN, pod groźbą kar. KE zajęła stanowisko w związku ze sporem na linii Trybunał Sprawiedliwości UA- Rząd RP, dotyczącym wykonania przez Polskę ubiegłotygodniowej decyzji Trybunału ws. środków tymczasowych, tj. całkowitego zawieszenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Według orzeczenia polskiego Trybunału Konstytucyjnego, nałożone przez TSUE środki tymczasowe są niezgodne z konstytucją.

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply