Już pierwszego dnia wznowionych prac poszukiwawczych na terenie dawnego więzienia przy ulicy Namysłowskiej w Warszawie, tzw. Toledo, specjaliści IPN odnaleźli tam kolejne szczątki ludzkie oraz zarysy trzech dalszych jam grobowych. Podczas wcześniejszych etapów prac na “Toledo” odnaleziono szczątki 19 ofiar reżimu komunistycznego.

W czwartek rano Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN poinformowało o rozpoczęciu trzeciego etapu prac poszukiwawczych na terenie dawnego Aresztu Karno-Śledczego Warszawa III (tzw. Toledo) na warszawskiej Pradze. Prace wznowiono w miejscu dawnego ogrodu więziennego, gdzie miało dochodzić do tajnych pochówków ciał zamordowanych więźniów politycznych.

Już pierwszego dnia prac odnaleziono kolejne szczątki ludzkie i jamy grobowe, o czym poinformował w nagraniu wideo opublikowanym w mediach społecznościowych szef BPiI IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk.

“Stoimy przed dołem, gdzie ujawniliśmy szczątki kolejnego człowieka. Rysują się zarysy kolejnych jam grobowych. Przed nami jeszcze tydzień pracy” – mówił prof. Szwagrzyk obiecując, że prace będą kontynuowane do czasu przebadania całego obszaru. “Wierzymy, że ujawnimy nie tylko te szczątki, które dzisiaj odkryliśmy, ale będzie ich znacznie więcej” – dodawał szef BPiI IPN.

Po raz pierwszy szczątki ludzkie na terenie dawnego więzienia, tzw. Toledo, znaleziono i zabezpieczono w czerwcu 2020 roku podczas prac budowlanych. Po uzyskaniu odpowiednich zezwoleń podczas dwóch etapów prac (we wrześniu 2020 roku i kwietniu 2021 roku) specjaliści IPN odkryli tam łącznie szczątki 19 osób.

Jak pisaliśmy, więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (tzw. Toledo) funkcjonowało w latach 1944-1956 po zajęciu prawobrzeżnej Warszawy przez Armię Czerwoną. Wśród więźniów „Toledo” uchodziło za więzienie najbardziej surowe. Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN na podstawie analizy dokumentów archiwalnych, relacji świadków (w tym byłych więźniów), badania fotografii lotniczych, planów i map geodezyjnych oraz na podstawie wizji lokalnej wytypowali niewielki, niezabudowany obszar na terenie byłego więzienia, który mógł być wykorzystywany w czasach stalinowskiego reżimu jako miejsce egzekucji i pochówku więźniów.

Kresy.pl / pap.pl/ poszukiwania.ipn.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply