Specjaliści Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnaleźli w ostatnich dniach szczątki trzech osób, prawdopodobnie ofiar okresu komunizmu, na terenie dawnego, nie istniejącego już Więzienia Karno-Śledczego Warszawa III (tzw. Toledo) przy ul. Namysłowskiej 6 na warszawskiej Pradze. IPN zamierza przeprowadzić w tym miejscu szerokie prace poszukiwawcze.

Jak podało w czwartek BPiI IPN na swojej stronie internetowej, w ostatnich miesiącach specjaliści Biura na podstawie analizy dokumentów archiwalnych, relacji świadków (w tym byłych więźniów), badania fotografii lotniczych, planów i map geodezyjnych oraz na podstawie wizji lokalnej wytypowali niewielki, niezabudowany obszar na terenie byłego więzienia Warszawa III, który mógł być wykorzystywany w czasach stalinowskiego reżimu jako miejsce egzekucji i pochówku więźniów. Gdy w ostatnich tygodniach na tym terenie inwestor rozpoczął prace ziemne, uczestniczyli w nich jako obserwatorzy archeolodzy BPiI IPN. W efekcie na początku czerwca ujawniono kilka luźnych fragmentów ludzkich kości, a kilka dni temu odkryto jamę grobową, w której znajdowały się szczątki trzech osób.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Brak śladów trumien, a także sposób ułożenia szczątków mogą wskazywać, iż ujawniono pochówki więzienne okresu komunizmu” – podano na stronie internetowej BPiI IPN.

Trwa finalizowanie procedur prawnych mających umożliwić przeprowadzenie na terenie „Toledo” pełnych badań archeologicznych. Jak zapowiada BPiI IPN, zostaną one przeprowadzone w ciągu najbliższych tygodni.

Więzienie Karno-Śledcze Warszawa III (tzw. Toledo) funkcjonowało w latach 1944-1956 po zajęciu prawobrzeżnej Warszawy przez Armię Czerwoną. UB i NKWD więziły w nim żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz innych więźniów politycznych. Wśród więźniów „Toledo” uchodziło za więzienie najbardziej surowe.

CZYTAJ TAKŻE: IPN znalazł kolejne szczątki ludzkie na terenie d. aresztu na Rakowieckiej [+FOTO]

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz