Gersdorf przyszła do pracy wbrew znowelizowanej ustawie o Sądzie Najwyższym

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego przyszła w środę do pracy ignorując przepisy znowelizowanej przez PiS ustawy o Sądzie Najwyższym.

Małgorzata Gersdorf, pierwsza prezes Sądu Najwyższego, która zgodnie ze znowelizowaną w ubiegłym roku ustawą o Sądzie Najwyższym powinna była przejść w stan spoczynku, przyszła dzisiaj do pracy. Przed budynkiem Sądu Najwyższego powitały ją setki osób protestujących przeciw, ich zdaniem, łamaniu konstytucji przez rządzących. – podaje telewizja TVN24.

Zgodnie z wprowadzonymi przepisami, sędziowie SN, który ukończyli 65. rok życia i nie wystąpili do prezydenta z wnioskiem o zgodę na dalsze orzekanie, powinni przejść od środy w stan spoczynku. Małgorzata Gersdorf nie poddała się tej procedurze uznając, że nie jest ona zgodna z konstytucją.

Nie robię polityki, żeby było jasne. Występuję w obronie porządku prawnego państwa i pragnę dać świadectwo prawdzie o istnieniu granicy między konstytucją, a łamaniem konstytucji – powiedziała Gersdorf do zebranych przed Sądem Najwyższym, dodając, iż ma nadzieję na przywrócenie ładu konstytucyjnego w Polsce. Demonstranci, wśród których byli Obywatele RP, przywitali ją oklaskami. Wznoszono hasła „Zostańcie”, „Konstytucja, wolne sądy”, „Sędziowie są nieusuwalni” i inne. Po wystąpieniu Gersdorf odśpiewano hymn Polski.

Według Policji w środę rano pod Sądem Najwyższym w kulminacyjnym momencie demonstrowało 1,5 tys. osób.

Jak twierdzi rzecznik prasowy Sądu Najwyższego sędzia Michał Laskowski, od jutra Gersdorf wybiera się na urlop. Na osobę, która będzie ją zastępować, wyznaczyła sędziego Józefa Iwulskiego. Wybór ten miał spotkać się z akceptacją prezydenta Andrzeja Dudy. Jednak, jak ustaliło radio RMF FM, sędzia Iwulski również nie spełnił wymogów ustawy i powinien przejść w stan spoczynku.

Według TVN24 spośród 27 sędziów SN, którzy ukończyli 65. lat, dziewięciu złożyło oświadczenia do prezydenta o woli dalszego orzekania z powołaniem ustawy o Sądzie Najwyższym jako podstawy prawnej. Kolejnych siedmiu sędziów złożyło oświadczenia powołując się na Konstytucję, nie składając wymaganych zaświadczeń o stanie zdrowia. Jedenastu sędziów nie złożyło żadnych oświadczeń.

CZYTAJ TAKŻE: KE wszczęła wobec Polski procedurę naruszenia prawa. Powodem ustawa o Sądzie Najwyższym

Kresy.pl / TVN24 / RMF FM

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. lp
    lp :

    Prawnicza mafia jest taka pryncypialna jedynie gdy idzie o jej interes. Inne artykuły konstytucji mają daleko w d(), jak chociażby te o równym prawie do ochrony zdrowia.