W niedzielę w Panteonie–Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na powązkowskiej “Łączce” uroczyście pochowano szczątki 22 zidentyfikowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego odnalezione i ekshumowane przez Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN. W ceremonii wzięli udział krewni ofiar, weterani wojny, członkowie organizacji patriotycznych, przedstawiciele władz i instytucji państwowych a także zwykli warszawiacy.

Szczątki wszystkich żołnierzy zostały odnalezione w trakcie prac specjalistów BPiI IPN na terenie kwatery „Ł” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w latach 2012-2017, gdzie w czasach stalinowskich komunistyczni oprawcy potajemnie zakopywali ciała swoich ofiar. Egzekucje odbywały się w więzieniu mokotowskim.

Uroczysty pogrzeb poprzedziła msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, której przewodniczył biskup polowy WP Józef Guzdek. Następnie karawany z asystą przewiozły 22 trumny na Cmentarz Wojskowy na Powązkach. Tam odbyła się druga część uroczystości pogrzebowych włącznie ze złożeniem trumien w Panteonie.

W trakcie ceremonii głos zabrał prezes IPN dr Jarosław Szarek. Jak mówił, “to tu chciano zasypać i zadeptać niepodległą Polskę, nawet nie pogrzebać, bo nie do grobów ich składano, nie urządzano im pogrzebów, tylko do jam, gdzieś pod płotem, na śmietniku. Taki miał być koniec niepodległej Polski”. Prezes IPN podkreślał, że uroczystość jest spełnieniem obowiązku pogrzebu. Wskazywał na konieczność dokończenia dekomunizacji przestrzeni publicznej. “Nie przyjechaliśmy tutaj, nie przyszliśmy, Aleją Zrzeszenia +Wolność i Niezawisłość+, Aleją Brygad Wileńskich, Aleją Narodowej Organizacji Wojskowej czy Narodowych Sił Zbrojnych” – mówił Szarek. Zapowiedział także rozpisanie konkursu na budowę nowego, bardziej okazałego Panteonu dla Wyklętych-Niezłomnych.

O nowym Panteonie mówił także wiceprezes IPN, szef Biura Poszukiwań i Identyfikacji prof. Krzysztof Szwagrzyk. “Panteon ze spiżu, panteon Żołnierzy Wyklętych i ofiar komunizmu, panteon z osobną bramą, tak, aby ci, którzy mieli być pogrzebani na końcu, którzy mieli być ostatni gdzieś pod cmentarnym murem, byli pierwsi. W tym panteonie szczątki naszych bohaterów spoczną pod ziemią, a my, aby oddać im cześć, aby się pokłonić – zejdziemy do nich” – mówił Szwagrzyk.

Wśród pochowanych był kpt. Lech Neyman ps. „Butrym”, żołnierz Wojska Polskiego i Narodowych Sił Zbrojnych, odznaczony orderem Virtuti Militari, którego aresztowano wraz z ostatnim komendantem NSZ Stanisławem Kasznicą. Oprócz niego m.in. por. Zygmunt Jezierski ps. „Jastrząb”, „Orzeł”, żołnierz AK i NSZ; por. Lucjan Minkiewicz ps. „Wiktor”, żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK i por. Roman Groński ps. „Żbik”, żołnierz oddziału mjr. Hieronima Zapory. Z listą 22 pochowanych i szczegółami ich biografii można zapoznać się na stronie BPiI.

Jak podaje IPN, w wyniku prac w kwaterze „Ł” i „ŁII” Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie w latach 2012-2017 ujawniono szczątki ok. 300 osób. Do tej pory udało się zidentyfikować 71 nich. Poprzednia uroczystość pogrzebowa, podczas której pożegnano 35 zidentyfikowanych ofiar odbyła się 27 września 2015 roku.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Na Litwie uroczyście pochowano szczątki czterech żołnierzy AK [+FOTO]

Kresy.pl / PAP / poszukiwania.ipn.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply