W Ejszyszkach na Litwie odbyła się uroczystość pogrzebowa czterech nieznanych z nazwiska żołnierzy Armii Krajowej poległych w latach 1944-1945. Ich szczątki zostały odnalezione i ekshumowane w 2018 roku przez specjalistów Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Jak podaje strona internetowa BPiI IPN, uroczystość odbyła się w sobotę na cmentarzu w Ejszyszkach, gdzie znajduje się polska kwatera wojenna. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele Sejmu i Senatu RP, Sejmu Litwy, zastępca Ambasadora RP na Litwie Grzegorz Poznański, przedstawiciele Samorządu Rejonu Solecznickiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, duchowni, weterani, harcerze oraz przedstawiciele społeczności polskiej na Litwie. Wcześniej w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Ejszyszkach odprawiona została msza św., której przewodniczył kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL ks. Tomasz Trzaska.

Bogu niech będą dzięki za to wielkie narodowe przebudzenie, za trud poszukiwania i identyfikacji tych, którzy przelali krew za Polskę. Każdy dotyk akt archiwalnych, łopaty, pędzelka i innych archeologicznych narzędzi, aż w końcu dotyk odnalezionych szczątków są tym samym, czym wzięcie do ręki pióra przez Adama Mickiewicza czy dotknięcie klawiszy fortepianu przez Fryderyka Chopina. To gesty, które „Polskę stanowią” – mówił w homilii ks. Trzaska.

Do uczestników uroczystości zwróciła się wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, wicemer rejonu solecznickiego Beata Pietkiewicz, litewski poseł, przewodniczący sejmowej komisji walk o wolność i pamięci historycznej Arunas Gumuliauskas oraz prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji. Zastępca ambasadora RP na Litwie Grzegorz Poznański odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego.

Wydział Kresowy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi poszukiwania na Litwie od 2017 roku. Poszukiwane są szczątki polskich żołnierzy, którzy zginęli w latach 1917-1956. W ubiegłym roku na cmentarzu w Ejszyszkach pochowano trzech żołnierzy AK odnalezionych na terenie rejonu solecznickiego, w tym kpr. Edwarda Buczka, ps. „Grzybek”. Szczątki żołnierzy pochowanych w sobotę odnaleziono na terenie tzw. Długiej Wyspy w Puszczy Rudnickiej oraz w okolicy Monkiewicz. W trakcie tych prac odnaleziono także szczątki por. Wojciecha Stypuły, ps. „Bartek”. Z woli rodziny zostanie on pochowany w Polsce.

CZYTAJ TAKŻE: IPN chce prowadzić poszukiwania m.in. w Niemczech, na Litwie i Białorusi. Prace na Ukrainie wciąż zablokowane

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl / PAP

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. JanK
    JanK :

    Zapomnieliście podać, że jak ściągano Biało-Czerwone z trumien tych Polskich Żołnierzy, którzy oddali życie za wolną Polskę, za wolną Wileńszczyznę, z głośników leciał hymn litewski.