Pływający pod brytyjską banderą tankowiec Stena Impero zatrzymany w lipcu br. w cieśninie Ormuz przez Irańczyków, może zostać wkrótce zwolniony – wynika z wypowiedzi rzecznika irańskiego MSZ.

Jak podaje agencja Reutera, rzecznik MSZ Iranu Abbas Musawi powiedział w niedzielę w państwowej irańskiej telewizji, że brytyjski tankowiec może wkrótce zostać zwolniony po zakończeniu postępowań prawnych przeciw tej jednostce.

„Mam nadzieję, że procedury zostaną wkrótce zakończone i ten tankowiec zostanie zwolniony” – powiedział Musawi.

Jak informowaliśmy, Korpus Strażników Rewolucji zajął i zatrzymał w lipcu tankowiec Stena Impero pływający pod brytyjską banderą. Strona irańska twierdziła, że załoga statku naruszyła szereg przepisów, a także zignorowała wezwania o pomoc po kolizji z łodzią rybacką. Dwa tygodnie wcześniej brytyjscy komandosi zatrzymali w pobliżu Gibraltaru irański tankowiec Grace 1 w związku z podejrzeniami, że wiezie on ropę do Syrii łamiąc w ten sposób sankcje UE. W połowie sierpnia Grace 1 został jednak zwolniony pomimo sprzeciwu USA i udał się w dalszy rejs pod nazwą zmienioną na Adrian Darya-1. W tym tygodniu statek wyłączył swój transponder; w piątek opublikowano zdjęcia satelitarne świadczące, że znajdował się w syryjskim porcie Tartus. Dzisiaj Iran poinformował, bez podawania szczegółów, że jego tankowiec dostarczył swój ładunek. Wcześniej Iran zaprzeczał, że ropa była przeznaczona dla Syrii.

Od czasu zwolnienia Grace 1 z aresztu Iran uwolnił 7 z 23 członków załogi Stena Impero – Rosjanina, Łotysza i 5 Hindusów. Według przedstawiciela rosyjskiej ambasady w Teheranie pozostali mieli zostać na statku do czasu decyzji o jego losie.

CZYTAJ TAKŻE: Iran publikuje nagranie z zajęcia tankowca Stena Impero [+VIDEO]

Kresy.pl / Reuters / PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply