Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii podało, że obywatele tego państwa zatrzymani przez Irańczyków na pokładzie tankowca Riah zostali zwolnieni.

Żołnierze irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zatrzymali pływający dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich tankowiec Riah 14 lipca. Znajdowało się na nim 12 członków załogi, z tego 9 stanowili obywatele Indii. Jak podają za PAP polskie środki masowego przekazu, Teheran zdecydował się zwolnić Hindusów zatrzymanych przed dwoma tygodniami.

„Dziewięciu członków załogi zostało uwolnionych i niedługo będzie w drodze do Indii” – poinformował w sobotę rzecznik indyjskiego MSZ Raveesh Kumar. Jak twierdzi resort, hinduscy marynarze z innego tankowca zatrzymanego przez Irańczyków w cieśninie Ormuz – Stan Impero, otrzymali wcześniej pełen dostęp do opieki konsularnej.

Relacje między Teheranem a Delhi są raczej dobrze. Indie dość długo wyrażały krytykę jednostronnych sankcji nałożonych na Iran przez USA, ostatecznie jednak ugięły się pod naciskiem Waszyngtonu i przestały importować ropę z Iranu. Amerykańskie sankcje stały się dla irańskiego sektora naftowego poważnym problemem w sytuacji gdy wydobycie ropy spadło w Iranie do poziomu z pierwszej połowy lat 80 XX wieku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3816.49 PLN    (17.34%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

14 lipca Irańczycy zatrzymali tankowiec Riah w cieśninie Ormuz pod zarzutem przemytu ropy w ramach nielegalnego obrotu tym surowcem. Według IRGC statek sam wezwał pomocy, choć nie podano z jakich powodów. 19 lipca Irańczycy zajęli w tej samej cieśninie brytyjski tankowiec Stena Impero, który miał uczestniczyć w kolizji z irańską łodzią rybacką. Działania te nastąpiły po tym, gdy brytyjscy komandosi 4 lipca zajęli niedaleko Gibraltaru irański tankowiec oskarżając go o przewóz ropy naftowej z objętej sankcjami Syrii. Nasz portal, jako jedyny w Polsce, pisał również o unieruchomieniu w brazylijskim porcie dwóch irańskich statków handlowych wraz z ładunkiem, którym Brazylijczycy odmawiają sprzedaży paliwa.

forsal.pl/tvn24.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz