Siły morskie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zatrzymały w cieśninie Ormuz tankowiec. Oskarżają jego załogę o przemyt ropy naftowej.

Pierwsze informacje o zatrzymaniu w niedzielę tankowca przez Irańczyków pojawiły się w środkach masowego przekazu już wcześniej ale dopiero w czwartek zostały one potwierdzone z Teheranu. Irańska telewizja PressTV przytacza oświadczenie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Według niego, okręty IRGC przechwyciły w niedzielę tankowiec przemycający ropę naftową.

Tankowiec został zatrzymany niedaleko wyspy Larak. Z komunikatu IRGC wynika, że statek sam wzywał pomocy, ale nie określono z jakiego powodu. Został odholowany do irańskiego wybrzeża. Tankowiec i jego ładunek został przejęty przez Irańczyków po tym gdy żołnierze IRGC wykryli w nim transportu nielegalnego surowca.

To statek należący do cudzoziemców, ale był wypełniony irańską ropą przemycaną dla zagranicznego klienta. Ilość ropy to milion litrów. Surowiec miał być w zamierzeniu przemytników przepompowany na pełnym morzu na statek należący do kupca przemycanego surowca. Według PressTV żołnierze IRGC zatrzymali na statku 12 osób z jego załogi. Irańczycy nie ujawnili jeszcze do obywatela jakiego kraju należał zatrzymany tankowiec i kim są zatrzymani marynarze. Pojawiające się wcześniej informacje wskazują, że może to być tankowiec Riah pływający pod banderą Panamy.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

5444.39 PLN    (24.74%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

4 lipca Brytyjczycy zatrzymali niedaleko Gibraltaru irański tankowiec, który według nich przewoził ropę z objętej sankcjami Syrii.

presstv.ir/theguardian.com/kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. jazmig
    jazmig :

    Dziwne jest to, że Iran zatrzymuje tankowiec ze swoją ropą w sytuacji, gdy wiele krajów zastosowało się do amerykańskiego embarga i zrezygnowało z zakupu irańskiej ropy.

    Irańczycy powinni wspomagać takich przemytników, a nie zatrzymywać ich.