Siły morskie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) zatrzymały w cieśninie Ormuz tankowiec. Oskarżają jego załogę o przemyt ropy naftowej.

Pierwsze informacje o zatrzymaniu w niedzielę tankowca przez Irańczyków pojawiły się w środkach masowego przekazu już wcześniej ale dopiero w czwartek zostały one potwierdzone z Teheranu. Irańska telewizja PressTV przytacza oświadczenie Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Według niego, okręty IRGC przechwyciły w niedzielę tankowiec przemycający ropę naftową.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Tankowiec został zatrzymany niedaleko wyspy Larak. Z komunikatu IRGC wynika, że statek sam wzywał pomocy, ale nie określono z jakiego powodu. Został odholowany do irańskiego wybrzeża. Tankowiec i jego ładunek został przejęty przez Irańczyków po tym gdy żołnierze IRGC wykryli w nim transportu nielegalnego surowca.

To statek należący do cudzoziemców, ale był wypełniony irańską ropą przemycaną dla zagranicznego klienta. Ilość ropy to milion litrów. Surowiec miał być w zamierzeniu przemytników przepompowany na pełnym morzu na statek należący do kupca przemycanego surowca. Według PressTV żołnierze IRGC zatrzymali na statku 12 osób z jego załogi. Irańczycy nie ujawnili jeszcze do obywatela jakiego kraju należał zatrzymany tankowiec i kim są zatrzymani marynarze. Pojawiające się wcześniej informacje wskazują, że może to być tankowiec Riah pływający pod banderą Panamy.

4 lipca Brytyjczycy zatrzymali niedaleko Gibraltaru irański tankowiec, który według nich przewoził ropę z objętej sankcjami Syrii.

presstv.ir/theguardian.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz