Władze Gibraltaru zdecydowały w czwartek o zwolnieniu irańskiego tankowca Grace 1, zatrzymanego 6 tygodni temu przez brytyjskich komandosów z powodu podejrzeń, że wiezie on ropę naftową dla Syrii. W ostatniej chwili zwolnienie tankowca próbowały zablokować Stany Zjednoczone.

Agencja Reutera podaje, że szef ministrów Gibraltaru Fabian Picardo zdecydował w czwartek o zdjęciu aresztu z tankowca po otrzymaniu pisemnego zapewnienia od Iranu, że nie dostarczy on swojego ładunku do Syrii. „W świetle zapewnień, które otrzymaliśmy, nie ma już żadnych uzasadnionych podstaw do dalszego prawnego zatrzymania Grace 1 w celu zapewnienia zgodności z sankcjami UE” – oświadczył Picardo.

Po oświadczeniu szefa władz Gibraltaru nie było jasne, kiedy Grace 1 opuści to brytyjskie terytorium zamorskie z powodu amerykańskiego wniosku do Sądu Najwyższego Gibraltaru o przedłużenie aresztu statku. Picardo mówił, że „będzie to przedmiotem oddzielnego postępowania”. Jednak, jak podaje telewizja Al-Jazeera, Sąd Najwyższy zdecydował dzisiaj o uwolnieniu tankowca. Przewodniczący sądu Anthony Dudley powiedział, że nie trafił do niego żaden pisemny wniosek strony amerykańskiej.

Według Reutersa zwolnienie Grace 1 utoruje drogę do uwolnienia brytyjskiego tankowca Stena Impero zatrzymanego w odwecie przez irańską Gwardię Rewolucyjną.

Ambasador Iranu w Londynie Hamid Baeidinejad stwierdził, że Stany Zjednoczone „desperacko” próbują zablokować uwolnienie Grace 1, ale zanotowały „sromotną porażkę”. Ambasador napisał na Twitterze, że tankowiec „wkrótce” opuści Gibraltar.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak pisaliśmy, Grace 1 został zatrzymany przez brytyjskich komandosów na zlecenie Londynu. Reuters twierdził, na postawie „kilku źródeł dyplomatycznych”, że stało się tak na życzenie Waszyngtonu. Załogę oskarżono o to, że przewozi ropę naftową z objętej sankcjami Syrii. Dwa tygodnie później Irańczycy zatrzymali w cieśninie Ormuz brytyjski tankowiec Stena Impero.

Kresy.pl / Reuters / BBC
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz