Po przebadaniu prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych w zalesionym terenie w pobliżu wsi Raubiszki na Litwie ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazła zbiorową mogiłę ze szczątkami sześciu osób. Mogą być to żołnierze poakowskiego oddziału Sergiusza Kościałkowskiego, ps. „Fakir”, którzy polegli w walce z NKWD w lutym 1945 roku.

BPiI IPN poinformowało w środę na swoich profilach w mediach społecznościowych o „wyjątkowym odkryciu na Litwie”. Ekipa, która od prawie czterech tygodni poszukiwała w pobliżu wsi Raubiszki mogiły żołnierzy Sergiusza Kościałkowskiego, ps. „Fakir”, natrafiła na ślady wskazujące na istnienie jamy grobowej. Poszukiwania przeprowadzano na terenie porośniętym lasem wykonując około 3,5 tysiąca odwiertów archeologicznych.

Archeologów BPiI IPN w pracach wspomagali wolontariusze ze Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz młodzież wileńska.

Poszukiwania prowadzono na obszarze, gdzie według dokumentów i relacji świadków enkawudziści nakazali mieszkańcom Raubiszek zakopać zwłoki żołnierzy. Zlokalizowanie mogiły utrudniało to, że dawne pola porósł las, zmienił się też układ dróg i linia brzegowa jeziora, względem której świadkowie lokalizowali pochówek.

Wykonany wykop sondażowy pozwolił na ujawnienie szkieletów sześciu osób. Przy niektórych z nich znaleziono wojskowe guziki. „Wstępna ocena wskazuje, iż mogą to być szczątki poszukiwanych żołnierzy” – podaje IPN. W środę szczątki zostały podjęte.

IPN zwrócił się z prośbą o zgłaszanie się do tych, których krewni pochodzący z rejonu święciańskiego zginęli w 1945 roku. „Dzięki pobraniom materiału DNA do badań porównawczych, możliwe będzie przywrócenie pamięci i imienna identyfikacja odnalezionych ofiar” – napisano na stronie Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

CZYTAJ TAKŻE: IPN odnalazł szczątki kolejnych 4 osób na terenie d. więzienia „Toledo” w Warszawie

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz