Po przebadaniu prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych w zalesionym terenie w pobliżu wsi Raubiszki na Litwie ekipa Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN odnalazła zbiorową mogiłę ze szczątkami sześciu osób. Mogą być to żołnierze poakowskiego oddziału Sergiusza Kościałkowskiego, ps. „Fakir”, którzy polegli w walce z NKWD w lutym 1945 roku.

BPiI IPN poinformowało w środę na swoich profilach w mediach społecznościowych o „wyjątkowym odkryciu na Litwie”. Ekipa, która od prawie czterech tygodni poszukiwała w pobliżu wsi Raubiszki mogiły żołnierzy Sergiusza Kościałkowskiego, ps. „Fakir”, natrafiła na ślady wskazujące na istnienie jamy grobowej. Poszukiwania przeprowadzano na terenie porośniętym lasem wykonując około 3,5 tysiąca odwiertów archeologicznych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Archeologów BPiI IPN w pracach wspomagali wolontariusze ze Stowarzyszenia Odra-Niemen oraz młodzież wileńska.

Poszukiwania prowadzono na obszarze, gdzie według dokumentów i relacji świadków enkawudziści nakazali mieszkańcom Raubiszek zakopać zwłoki żołnierzy. Zlokalizowanie mogiły utrudniało to, że dawne pola porósł las, zmienił się też układ dróg i linia brzegowa jeziora, względem której świadkowie lokalizowali pochówek.

Wykonany wykop sondażowy pozwolił na ujawnienie szkieletów sześciu osób. Przy niektórych z nich znaleziono wojskowe guziki. „Wstępna ocena wskazuje, iż mogą to być szczątki poszukiwanych żołnierzy” – podaje IPN. W środę szczątki zostały podjęte.

IPN zwrócił się z prośbą o zgłaszanie się do tych, których krewni pochodzący z rejonu święciańskiego zginęli w 1945 roku. „Dzięki pobraniom materiału DNA do badań porównawczych, możliwe będzie przywrócenie pamięci i imienna identyfikacja odnalezionych ofiar” – napisano na stronie Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: IPN odnalazł szczątki kolejnych 4 osób na terenie d. więzienia „Toledo” w Warszawie

Kresy.pl / poszukiwania.ipn.gov.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz