Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w poniedziałek, że Polska powinna “natychmiastowo” zawiesić stosowanie zapisów ustawy o Sądzie Najwyższym. Już po kilku godzinach prezydent Duda podpisał nowelizację uchylającą te zapisy.

“Polska zostaje zobowiązana do natychmiastowego zawieszenia stosowania przepisów ws. obniżenia wieku przejścia sędziów SN w stan spoczynku” – orzekł w poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sędziowie TS UE podjęli taką decyzję w przekonaniu, iż “nie można wykluczyć, że polskie przepisy naruszają zasady nieusuwalności sędziów i niezawisłości sędziowskiej”.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przegłosowali w kwietniu bieżącego roku nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, która obniżyła wiek przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego do 65 lat. Nowelizacja ta została zakwestionowana przez Komisję Europejską, która 24 września zaskarżyła ją w unijnym Trybunale Sprawiedliwości. Komisja uznała nowe przepisy za sprzeczne z zasadą praworządności.

Obóz Prawa i Sprawiedliwości wbrew wcześniejszej retoryce ugiął się pod naciskiem Unii Europejskiej. Parlamentarzyści partii rządzącej przegłosowali ją w dniach 21-23 listopada w błyskawicznym tempie w Sejmie i Senacie. Kolejna nowelizacja, napisana zgodnie z żądaniami Komisji Europejskiej, czekała jednak do dziś na podpis prezydenta.

Jak poinformowała telewizja TVN24 Andrzej Duda podpisał listopadową nowelizację kilka godzin po poniedziałkowym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE nakazującym “natychmiastowe” zawieszenie przepisów obowiązujących przed podpisaniem nowelizacji. Nowelizacja zakłada, że do orzekania wrócą sędziowie przeniesieni w stan spoczynku.

polsatnews.pl/tvn24.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply