W piątek wieczorem Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, umożliwiającą powrót do pełnienia urzędu sędziów SN oraz Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia. Na zmiany naciskały Komisja Europejska i Trybunał Sprawiedliwości UE.

Za przyjęciem nowelizacji bez poprawek opowiedziało się 57 senatorów, a 26 było przeciwnych. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta.

Wcześniej senatorowie PO wnioskowali o odrzucenie projektu, uzasadniając to brakiem konieczności kolejnej nowelizacji. Ich zdaniem jej regulacje powtarzają wymogi konstytucyjne, a przewidziane zmiany bezpośrednio można wprowadzić na mocy wydanej w październiku decyzji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wniosek PO nie zyskał akceptacji większości.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

W ciągu kilku godzin środowego posiedzenia Sejm przyjął głosami posłów Prawa i Sprawiedliwości kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Partia rządząca wycofała się z wcześniejszych zmian w tej ustawie, które zostały oprotestowane przez Komisję Europejską i Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Nowelizacja zakłada umożliwienie sędziom Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, którzy przeszli w stan spoczynku po osiągnięciu 65. roku życia, powrotu do pełnienia urzędu. Dotyczy to m.in. Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz prezesów izb Sądu Najwyższego.

Przyjęcie ustawy przez Sejm poprzedziła burzliwa dyskusja. Pojawiły się też głosy, że na zmianę ustawy naciskał „nasz największy sojusznik”.

Przeczytaj: Posłanka klubu PiS wyłamała się z partyjnej dyscypliny i skrytykowała kapitulację przed Brukselą [+VIDEO]

Czytaj także: Winnicki o kapitulacji PiS ws. SN: to nie jest rząd suwerenny, tylko klęczący przed Brukselą i Waszyngtonem

Przypomnijmy, że dwa tygodnie temu szef MSZ Jacek Czaputowicz mówił, że jego zdaniem Polska spełni oczekiwania TSUE ws. zmian w Sądzie Najwyższym, w związku z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wstrzymującym zmiany w polskim Sądzie Najwyższym. Wcześniej wicepremier Jarosław Gowin powiedział, że projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym powstanie najprawdopodobniej do 19. listopada. Według Gowina spór o sądownictwo powinien zostać w jakiś sposób rozwiązany.

Przeczytaj także: Ambasador USA o planach PiS ws. repolonizacji mediów: Kongres nie będzie tolerował takich rzeczy

Dorzeczy.pl / Kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz