Czechy są drugim środkowoeuropejskim państwem po Polsce, które zdecydowały się wydać wspólną deklaracje z USA na temat budowy sieci 5G.

Na stronie internetowej rządu Republiki Czeskiej pojawiła się informacja o podpisaniu przez jej premiera Andreja Babiša wspólnej deklaracji z sekretarzem stanu USA Mike’m Pompeo. Deklaracja dotyczy kwestii budowy sieci 5G. 6 maja szef czeskiego rządu podpisał deklarację w której zadeklarował, że przy budowie czeskiej sieci 5G stworzony będzie “mechanizm wyszukiwania niezawodnych i godnych zaufania dostawców oprogramowania i sprzętu, chronienia sieci telekomunikacyjnej przed możliwymi zakłóceniami i manipulacjami, a w szczególności ochrony obywateli i ich indywidualne praw”.

Czeski rząd podkreślił, że jeszcze w maju zeszłego roku odbyła się w Pradze konferencja dotycząca spraw bezpieczeństwa w czasie której podkreślono “potrzebę budowy i wdrożenia sieci piątej generacji w oparciu o wolną i uczciwą konkurencję, przejrzystość i praworządność”. W ramach podpisanej w środę deklaracji wyznaczono cztery probierze dla oceny ewentualnego partnera przy budowie sieci nowej generacji. Władze Czech i USA będą interesować się “czy dostawcy nadmiernie nie podlegają wpływom zagranicznym bez możliwości niezależnej kontroli sądowej” oraz “czy dostawcy mają przejrzystą strukturę własności, identyfikowalne powiązania biznesowe i standardową strukturę ładu korporacyjnego”. Inny warunkiem ma być zobowiązanie ich do “regularnego wprowadzania innowacji w swoich produktach” i  przestrzegania “praw własności intelektualnej”. Od dostawców sprzętu i oprogramowania władze Czech i USA będą wymagać “etycznych standardów postępowania korporacyjnego” i sprawdzać “czy są częścią środowiska prawnego, które wymusza przejrzyste zachowanie korporacyjne”.

Babiš i Pompeo zadeklarowali, że sam proces wyboru zaufanych dostawców nie tylko przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego, ale będzie także szansą dla dalszego rozwoju i innowacji w sektorze prywatnym. Oba kraje wyraziły również poparcie dla dalszych dyskusji na temat bezpieczeństwa sieci 5G w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego.

We wrześniu zeszłego roku podobne ustalenia co do zasad budowania w Polsce sieci 5G zawarł z szefem amerykańskiej dyplomacji premier Mateusz Morawiecki.

Komentatorzy uznają tego rodzaju wypełnione ogólnymi sformułowaniami deklaracje za demonstrację poparcia poszczególnych państw dla antychińskiej polityki USA, które chcą odciąć chińskie koncerny od zamówień. Za tego rodzaju deklaracjami mogą kryć się dalsze działania. Jak pisaliśmy w kwietniu na naszym portalu mogło już dochodzić do wpływu władz Stanów Zjednoczonych i amerykańskiego biznesu na polskie ustawodawstwo dotyczące kwestii sieci telekomunikacyjnych. O ile Waszyngton skutecznie zmobilizował Polskę i Czechy po swojej stronie, to poniósł porażkę w Wielkiej Brytanii, które władze, wbrew silnym amerykańskim naciskom, nie zgodziły się na eliminację chińskiego koncernu Huawei z prac nad brytyjską siecią 5G.

vlada.cz/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply