Szef niemieckiej dyplomacji potwierdził, że prezydent USA Joe Biden zwolnił z sankcji spółkę Nord Stream 2 AG i jej niemieckiego szefa. W mocy pozostają sankcje nałożone na rosyjskie podmioty i statki powiązane z projektem gazociągu na dnie Bałtyku.

Jak podaje agencja Reutera, minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas potwierdził w środę na konferencji prasowej wcześniejsze doniesienia medialne o wycofaniu się USA z zamiaru nałożenia sankcji na spółkę stojącą za budową gazociągu Nord Stream 2.

„Jest prezydenckie odstąpienie [od sankcji] wobec spółki Nord Stream 2 i jej dyrektora generalnego, który jest obywatelem Niemiec” – powiedział Maas.

Maas powiedział, że USA nałożyły sankcje nie tylko na rosyjskie podmioty i statki powiązane z Nord Stream 2, ale także na firmę stojącą za rurociągiem i jej prezesa. Jednak, jak wynika z jego słów, jednocześnie wydano zwolnienie [ang. waiver], które chroni Nord Stream 2 AG i jej szefa przed sankcjami.

Szef niemieckiej dyplomacji uznał zwolnienie za “konstruktywny krok”, który będzie omawiany z partnerami w Waszyngtonie. Maas dodał, że administracja Bidena nie poczyniła żadnych dalszych obietnic. Jego zdaniem zyskano jednak trzy kolejne trzy miesiące, do czasu następnego przeglądu sankcji w USA, “na dyskusje z osobami odpowiedzialnymi w Waszyngtonie na temat dalszego postępowania”.

Jak pisaliśmy, we wtorek wieczorem portal Axios powołując się na dwa źródła podał, że administracja prezydenta USA, Joe Bidena, odstąpi od nałożenia sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG i jej szefa Matthiasa Warniga. Portal pisał, że decyzja ta wskazuje na to, że administracja Bidena nie zamierza poświęcać swoich relacji z Niemcami dla rosyjsko-niemieckiego gazociągu.

Według Axios, Departament Stanu nieuchronnie prześle swój obowiązkowy, 90-dniowy raport Kongresowi, w którym wymieni podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2 i które powinny zostać objęte sankcjami. Źródła portalu, które znają projekt dokumentu twierdzą, że Departament Stanu zamierza wystąpić o objęcie sankcjami kilku rosyjskich statków.

Kresy.pl / reuters.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply