Znany niemiecki tygodnik “Der Spiegel” napisał o nieformalnym, poufnym porozumieniu jakie miało zostać zawarte w szeregach NATO.

Niemiecki tygodnik twierdzi, że nieformalne porozumienie było dyskutowane po tym, gdy Hiszpania ogłosiła gotowość do przekazania 40 hiszpańskich czołgów Leopard Ukrainie. Według portalu telewizji Polsat News, relacjonującego rewelacje “Der Spiegel”, deklaracja Madrytu “wywołała wielkie poruszenie ponieważ dostawa wymagała zgody Berlina”.

Ostatecznie do realizacji dostawy hiszpańskiego sprzętu na Ukrainę nie doszło ponieważ “niemiecki rząd ostrzegł Hiszpanów w rozmowach telefonicznych, że taki krok byłby odejściem od decyzji wszystkich zachodnich sojuszników, by nie dostarczać czołgów do Kijowa”

Jako kolejny argument za istnieniem takiej nieformalnej umowy między państwami członkowskimi NATO “Der Spiegel” wskazał wypowiedź kanclerza Niemiec Olafa Scholza, który występując na posiedzeniu Komisji Obrony Budenstagu stwierdził, że ewentualne wysłanie czołgów na Ukrainę jest kwestią do konsultacji z partnerami.

 

Przypomnijmy, że jak poinformowała w kwietniu niemiecka gazeta Bild, w marcu Ukraina zgłosiła zapotrzebowanie na czołgi Leopard, a także pojazdy opancerzone Puma, Marder, Boxer i Fuchs. Jak donosi Bild, armia niemiecka i firmy były gotowe je dostarczyć. Jednak niemiecki kanclerz Olaf Scholz zablokował dostawy ciężkiej broni, dostarczając tylko amunicję, sprzęt wywiadowczy i broń strzelecką. Według mediów, na jego polecenie, z listy zawierającej opcje niemieckiej pomocy wojskowej dla Ukrainy, ministerstwo obrony usunęło wspomniane czołgi i pojazdy opancerzone, a sam dokument został zredukowany o połowę, z 48 do 24 stron.

Jak informowaliśmy, Armin Papperger prezes Rheinmetall ogłosił w wywiadzie dla gazety Handelsblatt, że konsorcjum może przygotować dostarczenie do 50 używanych czołgów bojowych Leopard 1 na Ukrainę. Rheinmetall może dostarczyć pierwsze czołgi w ciągu sześciu tygodni, a pozostałe w ciągu kolejnych trzech miesięcy za pośrednictwem swojej spółki zależnej Rheinmetall Italia, jeśli otrzyma zielone światło od niemieckiego rządu, powiedział Papperger.

Warto przypomnieć, że przewodnicząca komisji obrony niemieckiego Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermann, zaproponowała, aby kraje Europy Wschodniej dostarczyły Ukrainie ciężki sprzęt. W zamian państwa miałyby otrzymywać rekompensaty od Niemiec.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Tak uczyniła Polska. Prezydent Andrzej Duda ujawnił niedawno, że Polska przekazała Ukrainie większą część swojego poradzieckiego sprzętu pancernego. Władze Polski oczekują teraz, że Niemcy zrekompensują powstałe braki przekazując naszemu krajowi część swoich czołgów.

polsatnews.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply