Analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) oceniają, że Ukraina jest w stanie powstrzymać ofensywę Rosji. Wskazują jednak warunek.

Amerykański think-tank ISW przypomniał w niedzielnej aktualizacji słowa przewodniczącego Komisji ds. Wywiadu Senatu USA, senatora Marka Warnera, który deklarował, że amerykańskie zapasy pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym rakiety dalekiego zasięgu ATACMS, będą transportowane na Ukrainę “do końca tygodnia”. Warunkiem jest przyjęcie przez Senat USA ustawy o dodatkowych środkach budżetowych 23 kwietnia.

Jak podkreśla ISW, Warner oświadczył w wywiadzie dla CBS News, że administracja prezydenta USA była przygotowana na zapewnienie Ukrainie systemów ATACMS. Polityk zwrócił uwagę na wpływ na sytuację na polu bitwy, jaki siły ukraińskie osiągnęły dzięki pomocy wojskowej zapewnianej przez USA.

Przeczytaj: Media: Pentagon jest gotowy wysłać broń na Ukrainę w niecały tydzień

Think-tank przypomina też słowa rzecznika Pentagonu, generała brygady Patricka Rydera, który oświadczył, że Departament Obrony USA rozważa wysłanie “kilku dodatkowych doradców w celu wzmocnienia Biura Współpracy Obronnej do ambasady USA w Kijowie”. Mają pomóc Ukraińcom w planowaniu utrzymania amerykańskiego sprzętu dostarczonego Ukrainie i koordynowaniu dostaw nowej broni.

Także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreślał 21 kwietnia, że ​​szybkie dostarczenie Ukrainie pomocy wojskowej z USA mogłoby pozwolić siłom ukraińskim ustabilizować linię frontu i przejąć inicjatywę.

ISW wskazuje, że siły ukraińskie mogą stanąć w obliczu dodatkowych trudności w nadchodzących tygodniach, co będzie miało związek z oczekiwaniem na pomoc z USA. Jak dodano, ukraińskim oddziałom prawdopodobnie uda się zatrzymać obecną ofensywę rosyjską, pod warunkiem szybkiego dotarcia nowej pomocy ze Stanów Zjednoczonych.

Zdaniem Instytutu, Rosja może zintensyfikować swoje działania na froncie, by zmaksymalizować zyski przed tym, jak wojsko ukraińskie otrzyma nowy sprzęt.

W sobotę Izba Reprezentantów Kongresu USA zatwierdziła pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, wart 60,8 mld dolarów. “Za” głosowało 311 kongresmenów, a 112 było “przeciw”. W przypadku Partii Republikańskiej, pakiet poparło tylko 101 z nich, podczas gdy 112 było przeciw. Pakiet musi jeszcze zatwierdzić Senat, co najprawdopodobniej będzie formalnością, po czym trafi on do podpisu na biurko prezydenta Joe Bidena. Według amerykańskich mediów, pierwsze dostawy amunicji mogą ruszyć w ciągu kilku dni.

Czytaj: NYT: Ukraińcy stracili już pięć dostarczonych przez USA czołgów Abrams

Zobacz także: Media: Rosyjskie siły z Karabachu mogą zostać przerzucone na Ukrainę [+VIDEO]

understandingwar.org / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply