Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba nie spodziewa się szybkiej dostawy myśliwców na Ukrainę, powiedział to w rozmowie z Bild am Sonntag.

Jak poinformował szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba w rozmowie z Bild am Sonntag, kraj nie spodziewa się szybkiej dostawy myśliwców z zachodu.

„Nie spodziewam się, że dostawy myśliwców będą miały miejsce w najbliższej przyszłości, ponieważ jest to zadanie bardzo trudne z logistycznego i technicznego punktu widzenia” – powiedział Kułeba.

Według niego strona ukraińska już teraz proponuje rozpoczęcie szkolenia ukraińskich pilotów na zachodnich samolotach.

“Żeby, gdy zapadnie decyzja o udostępnieniu samolotów, nie traciliśmy czasu i wielu miesięcy na przygotowania” – powiedział minister.

W sobotę Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina i Norwegia rozpoczynają rozmowy na temat misji szkoleniowej dla ukraińskich pilotów. Podkreślił, że z wizytą w Kijowie przebywał minister obrony Norwegii Björn Arild Gram.

„Zaczynamy komunikować się z Norwegią w sprawie możliwości misji szkoleniowej dla naszych pilotów” – powiedział prezydent.

Zobacz też: Duda: Szkolenie Ukraińców na F-16 jest konieczne

Według niego Ukraina i Norwegia w ogóle osiągnęły „niezwykle silne stosunki” w wielu dziedzinach.

„Dotyczy to również broni: dzięki Norwegii wzmocniliśmy naszą obronę powietrzną, artylerię i inne rodzaje wojsk. Norwegia uruchomiła również program długoterminowego wsparcia budżetowego dla Ukrainy – 7 miliardów dolarów na pięć lat – który może i powinien stać się wzorem dla innych naszych partnerów” – powiedział Zełenski.

Zaznaczył, że na spotkaniu omówiono również dodatkowe kroki, które Ukraina i Norwegia mogą podjąć wspólnie, „aby ta wiosna była pomyślna zarówno dla ukraińskiej obronności, jak i dla perspektyw paneuropejskiego bezpieczeństwa”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak przekazała agencja prasowa Reuters powołując się na amerykańskich urzędników, dwóch ukraińskich pilotów rozpoczęło ćwiczenia na amerykańskich symulatorach lotu.

„Wydarzenie zapoznawcze w Arizonie jest pierwszym i ułatwi dialog między personelem ukraińskim i amerykańskim oraz zapewni możliwość obserwowania, jak działają Siły Powietrzne USA” – powiedział urzędnik obrony USA, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości. „To wydarzenie pozwala nam lepiej pomóc ukraińskim pilotom stać się bardziej skutecznymi pilotami i lepiej doradzić im, jak rozwijać własne zdolności” – powiedział przedstawiciel obrony.

“Program polega na obserwowaniu, jak ukraińscy piloci przeprowadzają planowanie i wykonywanie misji na symulatorach lotu, aby ustalić, w jaki sposób możemy lepiej doradzać ukraińskim siłom powietrznym, jak wykorzystać posiadane przez nich zdolności” – powiedział urzędnik administracji pod warunkiem zachowania anonimowości.

Inni sojusznicy również przeprowadzali podobne wydarzenia w przeszłości, powiedział urzędnik obrony. Urzędnicy powiedzieli, że nie ma żadnych aktualizacji dotyczących zobowiązań dotyczących myśliwców F-16 dla Ukrainy. „Chodzi o szkolenie ich na ich własnych samolotach”, powiedział urzędnik administracji, „a nie na F-16”.

Przypomnijmy, w rozmowie z niemiecką gazetą „Bild” ukraiński minister obrony, Ołeksij Reznikow twierdził, że Ukraina z pewnością otrzyma nowoczesne myśliwce od swoich zachodnich partnerów. Według niego, będzie ich kilka rodzajów, z których jeden stanie się podstawowym dla spowietrznych.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply