Rzecznik Lasów Państwowych Michał Gzowski zapowiedział pozew o pomówienie, po słowach deputowanej Parlamentu Europejskiego Jadwigi Ochojskiej twierdzącej, że leśnicy zakopywali martwych migrantów na obszarze przy granicy z Białorusią.

Słowa Gazowskiego przytoczył w niedzielę portal “Dziennika Gazety Prawnej” – “Okryła się hańbą i za to odpowie. Składamy zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez Janinę Ochojską za pomówienie leśników, jakoby potajemnie zakopywali ciała uchodźców w masowych grobach przy granicy z Białorusią”.

Nie był on jedynym krytykującym wypowiedź eurodeputowanej Platformy Obywatelskiej. “Dzisiaj w obliczu braku argumentów i pomysłu, jak wygrać wybory, PO wybrała drogę kłamstwa i hejtu. Ubolewam, że tą drogą podąża również pani europoseł Janina Ochojska, która kolejny raz uderza w wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, szerząc nieprawdę” – ocenił rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Rafał Bochenek.

Jak zrelacjonował nasz portal Ochojska w piątkowym wywiadzie dla radia TOK FM powiedziała – “Myślę, że ofiar tej granicy jest o wiele więcej. One albo są w jakimś zbiorowym grobie… bo nie zdziwiłabym się, gdyby w czasie, kiedy dostęp do granicy był zamknięty, po prostu pozbierano ciała, żeby nie było dowodów”. Polityk PO mówiła “o prawie 300 osobach, które zaginęły”.

„Przypuszczam, że w lesie są jeszcze ciała, ale być może część z nich została po prostu uprzątnięta” – mówiła Ochojska sugerując, że to leśnicy „sprzątają” ciała migrantów z lasów – „Dlaczego tak sądzę? Był taki moment, kiedy powołano leśników z całego kraju. Po co? Przecież nie po to, żeby pomogli puszczy w trudnym momencie. Ale po coś ich zwołano”.

W lecie 2021 roku polska granica z Białousią stała się celem szybko rosnącej presji nielegalnych migrantów przybywających z Azji i Afryki, głównie z Bliskiego Wschodu. Porobnie była granicy Litwy i Łotwy. Wielokrotnie potwierdziło się, że migrantów wspierają, a czasami nawet zmuszają do przekraczania granicy służby Białorusi. Stymulowany przez nie kryzys migracyjny nastąpił w warunkach znacznego pogorszenia relacji między Warszawą i Mińską, po tym, gdy Polska poparła masowe protesty obywateli Białorusi przeciwko jej przywódcy Aleksandrowi Łukaszence z 2020 r.

Polska zareagowała na kryzys budową zapory granicznej oraz zaostrzeniem procedur, w tym egzekwowaniem odpychania nielegalnych migrantów z granicy w miejscach poza przejściami granicznymi, czy też zamykaniem przejścia w Kuźnizy Białostockiej, po zamieszkach jakie urządzili pod nim nielegalni migranci, przy wsparciu białoruskich służb.

Od grudnia 2021 r. do czerwca 2022 r. w gminach przy granicy z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy, a następnie zakaz przebywania osób nieuprawnionych. Obecnie zakaz przebywania osób nieuprawnionych obowiązuje w pasie 15 m od linii granicznej.

Od początku marca tego roku Straż Graniczna odnotowała ok. 600 prób nielegalnego przekroczenia granicy od strony Białorusi, jak podał “Dziennik Gazeta Prawna. W lutym było takich prób około 1,5 tys., a w styczniu ponad 1,4 tys.

serwisy.gazetaprawna.pl/kresy.pl

 

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kasper1
    Kasper1 :

    Z tekstu wynika, że Lasy Państwowe ZAPOWIADAJĄ pozew wobec Ochojskiej a nie POZYWAJĄ ją a to jednak różnica. W przeszłości słyszeliśmy dużo zapowiedzi, szczególnie w wykonaniu PiS-owskich urzędników, które nigdy się nie zmaterializowały.