W Hiszpanii toczy się polemika w kwestii reformy sądownictwa. Nie osiągnięto w tej sprawie porozumienia z UE. Wiceprzewodniczący KE Margaritis Schinas zapewnił jednak, że Hiszpania otrzyma środki z unijnego funduszu odbudowy, nawet jeśli nie zreformuje sądownictwa.

Schinas mówił w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika La Razon w ubiegłą niedzielę, że na przekazanie Hiszpanii środków z funduszu odbudowy nie będzie miał wpływu brak porozumienia w sprawie reformy sądownictwa. Wiceszef KE zapewnił, że reforma sądownictwa zostanie pozostawiona rządowi Hiszpanii. “UE nie przeprowadza reform krajowych” – oświadczył, cytowany przez PAP.

Najwyższy organ władzy sądowniczej w Hiszpanii – Naczelna Rada Sądownicza(CGPJ), która odpowiada polskiej Krajowej Radzie Sądownictwa (KRS), nie jest odnawiana od prawie trzech lat po wygaśnięciu 5-letniego mandatu ze względu na brak porozumienia między głównymi partiami politycznymi – rządzącą w koalicji z radykalnie lewicową Podemos socjalistyczną PSOE (Hiszpańską Socjalistyczną Partią Robotniczą), a także największą partią opozycyjną, centroprawicową PP (Partią Ludową) – zwraca uwagę PAP.

Schinas zaznaczył w czasie wywiadu, że fundusze może ukrócić brak realizacji podpisanych w Brukseli zobowiązań gospodarczych. “Musi istnieć wzajemność, ale w sferze ściśle gospodarczej – oświadczył. – Bruksela wymaga od Hiszpanii przed wszystkim zreformowania rynku pracy i stabilności systemu emerytalnego. Kryzys wymiaru sprawiedliwości, to kryzys instytucjonalny, który trzeba rozwiązać, ale który nie warunkuje planu odbudowy po pandemii” – powiedział. “Fundusze odbudowy maja służyć wszystkim krajom w wychodzeniu z kryzysu związanego z pandemią” – dodał.

Schinas wyraził opinię, że fundusze odbudowy są powiązane głównie z zaleceniami dotyczącymi polityki gospodarczej. “Po raz pierwszy te zalecenia (gospodarcze) są również powiązane z finansowaniem, co jest eksperymentem, ale także historyczną okazją zrobienia rzeczy inaczej” – podkreślił.

Odniósł się do hiszpańskiego sądownictwa sugerują, że “ta debata powinna być traktowana mniej dramatycznie”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Sądy konstytucyjne wielu państw UE orzekły o wyższości prawa krajowego nad unijnym

Wiceszef KE został zapytany, czy brak porozumienia w sprawie reformy systemu wyboru sędziów może zagrozić hiszpańskim funduszom odbudowy. “Nie. To kwestia sprawiedliwości. Mówimy o kwestiach, które nie są związane z programem odbudowy, ale mają związek z instytucjonalną organizacją państwa” – odpowiedział.

Schinas został także zapytany, czy ta sytuacja nie jest podobna do tej, która istnieje w Polsce i na Węgrzech, odpowiedział krótko: “Hiszpania nie jest częścią tego systemowego problemu”.

Schinas nie podważa bezstronności hiszpańskiego wymiaru sprawiedliwości, mimo że naczelny organ sędziowski nie został odnowiony tu od trzech lat ze względu na klincz polityczny – podkreśla La Razon. “Problem zreformowania władzy sądowniczej Hiszpania musi rozwiązać jak w większości krajów członkowskich” – powiedział Schinas.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

“Nie decydujemy o rządach krajów członkowskich, ani nie mamy opinii na temat ich tworzenia. (…) Powinniśmy pracować na takich samych zasadach i na takich samych warunkach ze wszystkimi” – podkreślił wiceszef KE.

Przypomnijmy, że na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

Unijny komisarz do spraw gospodarczych Paolo Gentiloni poinformował wówczas, że „Komisja Europejska wstrzymuje wypłatę 57 mld euro dla Polski, bo ma obawy o niezależność sądów i wolność mediów”. To środki finansowe przewidziane dla Polski w ramach Funduszu Obudowy stworzonego w ramach kompetencji UE w celu stymulowania gospodarek po przestojach związanych z pandemią koronawirusa.

Zobacz także: Europoseł PiS: Pieniądze z UE nie są nam potrzebne. Doskonale dajemy sobie radę bez nich

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Po grudniowym szczycie Unii Europejskiej, kiedy to Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE . Tymczasem Komisja wstrzymała wypłatę środków finansowych dla Polski jeszcze przed taką oceną.

Czytaj także: Konfederacja: Morawiecki sprzedał na raty polską suwerenność

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply