Władca jednego z emiratów arabskich zażądał zwrócenia muzułmanom słynnej katedry w Kordobie, dawnego meczetu – podała hiszpańska telewizja Antena3.

Hiszpańska telewizja Antena3 podała, że władca jednego z emiratów arabskich zażądał zwrócenia muzułmanom katedry w Kordobie – poinformowała w niedzielę Polska Agencja Prasowa (PAP).

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3297.49 PLN    (14.98%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Telewizja przywołała deklaracje władcy emiratu Szardża, Sultana III ibn Muhammada al-Kasimiego, które padły w czasie wywiadu dla Sharjah News. Szardża jest drugim co do wielkości emiratem po Dubaju. Jest uznawany za najbardziej konserwatywny w Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz jedyny przestrzegający szariatu.

Sultan III oświadczył w wywiadzie, że po przekształceniu w tureckim Stambule dawnej katedry, a później muzeum Hagia Sophia w meczet, przyszedł czas na „rewindykację” przez muzułmanów katedry w Kordobie.

„Żądamy zwrotu meczetu w Kordobie, gdyż jest własnością muzułmanów i został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart” – powiedział

Dziennik „El Confidencial” opublikował w sobotę obszerny artykuł na temat „szejka Kasimiego, który chce odzyskać meczet w Kordobie”. Według dziennika emir Szardży przychyla się do pomysłu współużytkowania katedry przez muzułamanów i chrześcijan jako miejsca modlitwy.

PAP przypomina, że w 2004 roku jeden z hiszpańskich przywódców muzułmańskich Muhammad Manan powiedział, że władze powinny „zwolnić dla muzułmanów meczet w Kordobie”.

W kwietniu bieżącego roku, jeden z najbardziej wpływowych muzułmanów w Hiszpanii imam Marbelli Allal Ahmed Bachar oświadczył w wywiadzie dla „El Confidencial”, że „islam nie usprawiedliwia przemocy i tylko interesy ekonomiczne doprowadzają do braku zaufania międzykulturowego”. „W meczecie w Kordobie zmieścimy się wszyscy” -mówił.  „Ważne jest, aby obie religie się rozumiały, jednoczy nas jeden Bóg” – dodał.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Tłumy muzułmanów na pierwszych po niemal 90 latach modłach w Hagia Sophia [+VIDEO]

Imam deklarował wówczas, że „kilka miesięcy temu rozmawiał na ten temat z papieżem Franciszkiem w Rzymie”. Papież miał przyznać mu rację. „Jest jeden Bóg dla ludzkości. Jednoczy nas miłość, którą do niego wyznajemy. Meczet czy katedra? Nieważne, jak się nazywa” – powiedział imam.

Biskup Kordoby Demetrio Fernandez zapowiadał wielokrotnie, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim odbywać modłów na terenie katedry. Zwracał uwagę, że byłby to nieodpowiedzialny pomysł, który doprowadziłby do usunięcia ze świątyni katolików. Podkreślał, że katedra należała przez 16 wieków do chrześcijan, zaś muzułmanie okupowali ją przez 400 lat.

Zobacz także: Erdogan w Hagia Sophia. Islamizm wygrywa ze świeckością

pap / fakty.interia.pl / kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz