Przebywający na forum ekonomicznym w Davos premier Mateusz Morawiecki udzielił w czwartek wywiadu telewizji CNN, w którym odpowiadał na pytania dotyczące przyjmowania uchodźców oraz reformy sądownictwa w Polsce.

Morawiecki zapytany o to, dlaczego Polska nie chce przyjąć 6182 migrantów z Bliskiego Wschodu i północnej Afryki przyznanych w ramach „kwot uchodźców” przez UE, odpowiedział, że Polska robi już wiele dla „rozładowania napięć na wschodniej flance UE” przyjmując „wielką liczbę ludzi”, którzy opuścili Donbas w wyniku wojny toczącej się w tym regionie. Premier podkreślał, że Polska traktuje tych ludzi, „jakby byli uchodźcami”. Na sugestię dziennikarki CNN, że Polska nie solidaryzuje się z Włochami dotkniętymi przez napływ imigrantów, Morawiecki odpowiedział, że „Włosi mają tysiące imigrantów z Afryki, my w Polsce mamy tysiące imigrantów ze wschodu Ukrainy. To jest po prostu kwestia perspektywy”.

Dopytywany o to, czy powodem nieprzyjmowania „uchodźców z Bliskiego Wschodu” nie jest ich pochodzenie, Morawiecki powiedział, że Polska ma inne zdanie w kwestii, jak pomagać tym ludziom. Wskazywał, że Polska stworzyła wiele instytucji i inicjatyw służących pomocy tym ludziom w krajach ich pochodzenia. „Nie zapominajmy, że Polska była najhojniejszym krajem, jeśli chodzi o wkład w europejską Inicjatywę Wzmocnienia Gospodarczego”. – mówił. W kontekście europejskiej solidarności premier wskazywał także na polski wkład we wzmacnianie bezpieczeństwa krajów UE poprzez wydatki na obronność.

Druga część wywiadu z Morawieckim była poświęcona kwestii reformy sądownictwa. Premier przekonywał, że dzięki reformie polski wymiar sprawiedliwości będzie „bardziej niezawisły, bardziej obiektywny, bardziej transparentny i dużo bardziej efektywny”. Zapowiadał, że będzie tłumaczył „przyjaciołom i partnerom w Brukseli” racje polskiego rządu w kwestii zmian w sądownictwie.

Przypomnijmy, że premier Morawiecki nie pierwszy raz mówił o przyjmowaniu „uchodźców z Ukrainy”. Jego wcześniejsze wypowiedzi na ten temat wywoływały krytykę ze strony polityków i mediów na Ukrainie. Morawieckiemu zarzucano, że miesza uchodźców z imigrantami zarobkowymi. Wskazywano, że w ciągu 10 miesięcy ubiegłego roku status uchodźcy w Polsce otrzymało tylko 56 obywateli Ukrainy.

CZYTAJ TAKŻE: Mateusz Morawiecki zapewnia: na pewno nie odstąpimy od prawdy historycznej w stosunkach z Ukrainą

Kresy.pl / CNN / Interia

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply