Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE. PAP zwraca uwagę, że orzecznictwo wielu państw UE wskazuje na wyższość krajowego porządku konstytucyjnego nad unijnym. Podobne wyroki, które wskazywały na wyższość prawa krajowego nad unijnym, zapadały także m.in. we Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii oraz na Litwie.
W związku z czwartkowym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał wyższość prawa krajowego nad prawem UE, PAP przypomina, że taka linia orzecznicza jest stosowana w wielu państwach UE. Chodzi m.in. o orzeczenie niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego z maja 2020 r. Uznał on, że Europejski Bank Centralny (EBC) przekroczył swoje uprawnienia, skupując od 2015 roku obligacje krajów strefy euro. Zdaniem niemieckiego sądu konstytucyjnego było to niezgodne z konstytucją Niemiec. Procedura naruszeniowa wobec Niemiec, została wszczęta przez KE dopiero w czerwcu bieżącego roku. Podobne wyroki, które wskazywały na wyższość prawa krajowego nad unijnym, zapadały także m.in. we Francji, Czechach, Włoszech, Hiszpanii oraz na Litwie.
W kwietniu bieżącego roku, francuska Rada Stanu, która jest odpowiednikiem najwyższego sądu administracyjnego, orzekła, że konstytucja Francji pozostaje nadrzędna wobec prawa europejskiego. Rumuński Trybunał Konstytucyjny wydał w czerwcu br. wyrok w sprawie przepisów ustawy w kwestii ustroju sądów. Także stwierdził, że prawo UE nie ma pierwszeństwa nad rumuńską konstytucją.
W styczniu 2020 roku hiszpański sąd najwyższy odrzucił wyrok TSUE w sprawie Oriola Junquerasa (został wybrany europosłem). Sąd stwierdził, że porządek prawny Hiszpanii jest ważniejszy niż prawo UE.
W poprzednich dekadach wydawane były podobne wyroki. Litewski Trybunał Konstytucyjny orzekł w 2006 r., że prawo UE ma pierwszeństwo nad zwykłymi aktami prawnymi, lecz nie nad konstytucją. Sąd Konstytucyjny Czech w 2006 roku orzekł w odniesieniu do kwot cukrowych, że prawo UE nie ma bezwzględnego pierwszeństwa. Z kolei w 2001 roku francuska Rada Stanu wskazała, że zasada pierwszeństwa prawa UE nie może podważać konstytucji Francji.
Trybunał Konstytucyjny orzekł w czwartek o wyższości Konstytucji RP nad prawem unijnym oraz nad Traktatem o Unii Europejskiej (TUE). Uznał też za niezgodne z Konstytucją niektóre przepisy TUE.
Jak informowaliśmy, Komisja Europejska w reakcji na decyzję Trybunału Konstytucyjnego oświadczyła, że „prawo UE ma pierwszeństwo przed prawem krajowym, w tym przepisami konstytucyjnymi”, zaś KE nie zawaha się skorzystać z przysługujących jej uprawnień „w celu ochrony jednolitego stosowania i integralności prawa europejskiej wspólnoty”.
pap / gazetaprawna.pl / Kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!