W pierwszych trzech miesiącach tego roku dostawy rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Francji wzrosły bardziej niż do jakiegokolwiek innego kraju UE w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Według danych opracowanych przez Centrum Badań nad Energią i Czystym Powietrzem (CREA) dla Politico, w pierwszych trzech miesiącach tego roku dostawy rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego (LNG) do Francji wzrosły bardziej niż do jakiegokolwiek innego kraju UE w porównaniu z rokiem ubiegłym.

W sumie od początku roku Paryż zapłacił Rosji za dostawy gazu ponad 600 mln euro – poinformował w czwartek portal.

“To nie może być tak, że Francja z jednej strony mówi, że musimy być twardzi wobec Rosji, a z drugiej płaci jej ogromne pieniądze” – powiedział dyplomata z jednego z krajów UE, który wypowiedział się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Francja upiera się, że zakupy gazu są niezbędne do zapewnienia dostaw gazu gospodarstwom domowym w całej Europie i że wiąże ją długoterminowa umowa z Rosją, którą z prawnego punktu widzenia trudno wypowiedzieć. Krytycy twierdzą jednak, że Paryż mógłby zrobić więcej, aby ograniczyć zakupy, argumentując, że jego bierność wynika częściowo z oporu francuskiego krajowego przedsiębiorstwa energetycznego TotalEnergys.

Dane dotyczące dostaw pokazują, że co najmniej dziewięć krajów UE w dalszym ciągu kupuje rosyjski LNG. Ale Paryż wyprzedził Unię Europejską zarówno pod względem bezwzględnej wielkości importu w 2024 r. – łącznie 1,5 mln ton – jak i pod względem zwiększonych zakupów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Przypomnijmy, że portal RBC-Ukraine powołując się na „The Insider” rosyjski oddział producenta napojów Coca-Cola w ciągu ostatniego roku czterokrotnie zwiększył swoje zyski – podają ukraińskie media. Firma ma obecnie zarabiać więcej niż przed wybuchem wojny na Ukrainie.

W marcu 2022 roku, praktycznie natychmiast po rozpoczęciu się rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Coca-Cola ogłosiła, że zawiesza swoją działalność w tym kraju.

Źródło publikacji twierdzo, że pomimo sugestii dyrektora generalnego Coca-Coli Jamesa Quinceya, że Coca-Cola całkowicie opuści Rosję, tak się nie stało. Produkcja marek Coca-Cola w Rosji została wstrzymana, a zamiast niej pojawiła się Dobry Cola.

Samo przedsiębiorstwo, dawniej Coca-Cola HBC, zmieniło nazwę na Multon Partners, ale pozostało własnością holenderskiej Coca-Cola Hellenic Holdings B.V., będącej częścią globalnej grupy Coca-Cola Hellenic.

Zysk LLC Multon Partners w 2023 roku wyniósł 10,25 miliarda rubli. To 4 razy więcej niż w 2022 roku – podaje portal.

Kresy.pl/Politico

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply