Jak poinformowało NATO, państwa członkowskie Sojusz, będące stronami Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE), zamierzają zawiesić jego działanie. To reakcja na wypowiedzenie Traktatu przez Rosję.

Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego poinformowała, że państwa NATO będące stronami Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE) zamierzają zawiesić jego działanie. Jak zaznaczono w oświadczeniu, decyzja ma związek z działaniami podejmowanymi w tym obszarze przez Rosją. Uznano, że „nadal demonstruje lekceważenie dla kontroli zbrojeń”.

„Sytuacja, w której państwa sojusznicze przestrzegają traktatu, podczas gdy Rosja tego nie robi, byłaby nie do utrzymania” – ocenia Sojusz.

Jak podano, zawieszenie obowiązywania Traktatu CFE będzie trwać tak długo, jak to konieczne.

Zawieszenie obowiązywania Traktatu CFE skomentowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W komunikacie czytamy, że „Rzeczpospolita Polska nie może pozostawać zobowiązana do wypełniania Traktatu CFE” w sytuacji wojny na Ukrainie i przy agresywnej postawie ze strony Rosji oraz Białorusi.

„W tej sytuacji interes bezpieczeństwa RP wymaga dalszego wzmocnienia zdolności obrony i odstraszania, poprzez konsekwentne podejmowanie działań w wymiarze narodowym i sojuszniczym” – oświadczyło MSZ.

CFE został podpisany w 1990 r. przez 22 państwa – 16 z NATO i 8 z rozwiązanego w tymże roku Układu Warszawskiego w tym Polskę. Ograniczył on liczbę poszczególnych rodzajów uzbrojenia dla każdej z „grup państw stron” w zdefiniowanych “strefach stosowania do: 20 tys. czołgów, 20 tys. sztuk artylerii, 30 tys. bojowych wozów piechoty, 6,8 tys. samolotów bojowych, 2 tys. śmigłowców uderzeniowych. Państwa, które przekroczyły stan uzbrojenia dozwolony traktatem zmuszone zostały do jego zniszczenia pod międzynarodowym nadzorem.

Federacja Rosyjska ratyfikowała Traktat CFE w lipcu 1992 r. W 2004 r. ratyfikowała Porozumienie o adaptacji Traktatu CFE z 19 listopada 1999 r., które jednak nie weszło w życie (ratyfikowały je tylko Rosja, Kazachstan, Białoruś i Ukraina) . W 2007 roku Rosja zawiesiła swój udział w przestrzeganiu zapisów traktatu. Tłumaczyła to wówczas “wyjątkowymi okolicznościami” związanymi z planowanym rozmieszczeniem elementów amerykańskiej “tarczy antyrakietowej” w Polsce i Czechach.

Jak pisaliśmy, w maju br. Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła ustawę o wypowiedzeniu Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE). Deputowani przekonywali, że kierowali się interesem obywateli Rosji. Pod koniec tego samego miesiąca pod dokumentem podpisał się prezydent Rosji Władimir Putin.

Interia.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply