Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła ustawę o wypowiedzeniu Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie (CFE).

Jak przekazała rosyjska, państwowa agencja prasowa TASS, Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, przyjęła ustawę o wypowiedzeniu Traktatu o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie (CFE).

„Ostateczne wycofanie się z traktatu CFE i jego wypowiedzenie w pełni odpowiada interesowi narodowemu, jakim jest zapewnienie bezpieczeństwa Rosji” – przekonywał Leonid Słucki, przewodniczący Komisji Spraw Międzynarodowych Dumy Państwowej.

Zobacz też: Zacharowa skrytykowała Zachód – w szczególności Francję

Przewodniczący Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin przekonywał, że podejmując decyzję o formalnym wypowiedzeniu traktatu CFE, deputowani kierowali się interesem obywateli Rosji. „Waszyngton i Bruksela, opętane ideą budowy świata jednobiegunowego i rozszerzenia NATO na wschód, zniszczyły globalny system zapewnienia bezpieczeństwa. Tworząc NATO jeszcze w 1949 roku, członkowie założyciele Sojuszu Północnoatlantyckiego ogłosili, że robią to w celach czysto obronnych. Ale w rzeczywistości blok okazał się wilkiem w owczej skórze. Nie zrobił nic poza atakiem i postępem, przynosząc cierpienie ludziom i niszcząc kraje: Jugosławię, Afganistan, Libię, Irak i Syrię” – napisał Wołodin na swoim kanale Telegram.

„Waszyngton, używając NATO i pompując broń w terrorystyczny reżim w Kijowie, destabilizuje sytuację na świecie, aby zachować swoją hegemoniczną pozycję. To prowokuje globalną katastrofę” – dodał przewodniczący Dumy.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył dokument w Dumie Państwowej w zeszłym tygodniu.

Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie został podpisany 19 listopada 1990 roku w Paryżu przez 16 państw członkowskich NATO (Belgię, Wielką Brytanię, Niemcy, Grecję, Danię, Islandię, Hiszpanię, Włochy, Kanadę, Luksemburg, Holandię, Norwegię, Portugalię, USA, Turcję i Francję) oraz 6 państwami organizacji Układu Warszawskiego (Bułgaria, Węgry, Polska, Rumunia, ZSRR i Czechosłowacja) i wszedł w życie 9 listopada 1992 r.

Traktat wprowadzał kwoty na ilość sprzętu wojskowego, jaki mogli posiadać sygnatariusze, w tym czołgi, artylerię, helikoptery i samoloty.

Kresy.pl/TASS

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply