Premier Węgier Viktor Orbán ostrzegł w piątek, że planowana przez Ukraińców kontrofensywa może skończyć się dla ukraińskij armii poważnymi stratami. Wezwał Kijów do rozpoczęcia negocjacji z Rosjanami. Słowa węgierskiego premiera wywołały reakcję MSZ Ukrainy.

W piątek Viktor Orbán w rozmowie z radiem Kossuth ostrzegł przed “krwawą łaźnią” w przypadku rozpoczęcia przez Ukrainę spodziewanej kontrofensywy. “Trzeba zrobić wszystko, aby przekonać strony o potrzebie zawieszenia broni i rozpoczęcia rokowań pokojowych jeszcze przed rozpoczęciem ukraińskiej kontrofensywy, w przeciwnym razie zginie wielu ludzi” – powiedział, cytowany przez portal Euro Weekly news.

“Nawet osoba taka jak ja, która ma za sobą zaledwie półtora roku służby wojskowej, wie, że strona atakująca ma trzy razy więcej ofiar niż strona broniąca się” – dodał.

Wyraził też opinię, że ciężko jest mu być jedynym premierem w Unii Europejskiej, który “opowiada się za pokojem”.

Słowa węgierskiego premiera wywołały reakcję MSZ Ukrainy. “Negocjacje są możliwe tylko po całkowitym wycofaniu wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. Zawieszenie broni bez spełnienia tego warunku zamrozi konflikt, da Rosji możliwość przegrupowania, zgromadzenia sił i rozpoczęcia nowej fali agresji. Dowiodło tego doświadczenie lat 2014-2022” – oświadczył rzecznik resortu dyplomacji Ukrainy, cytowany przez Rzeczpospolitą.

Przeczytaj: Orbán: Ukraina nie ma szans na wygranie tej wojny

Jego zdaniem przeprowadzane regularnie ataki na ukraińskie miasta za pomocą dronów i pocisków są wyraźnym dowodem na to, że Kreml nie rozważa innego scenariusza niż kontynuowanie wojny.

“Przyjęliśmy do wiadomości oświadczenie Viktora Orbana, że trudno jest mu być jedynym premierem w UE, który opowiada się za pokojem. Aby złagodzić tę sytuację, wzywamy szefa węgierskiego rządu, aby wreszcie zaczął działać. Na przykład, aby potępił agresję Rosji, zażądał od Moskwy zaprzestania wojny i powrotu rosyjskiej armii na terytorium Rosji, przyłączył się do środków międzynarodowej izolacji Rosji i nie podważał jedności w UE” – powiedział.

Zobacz także: Orbán: Nie mogę sobie wyobrazić, że Rosja zostanie pokonana

euroweeklynews.com / rp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply