Państwa członkowskie UE zatwierdziły polski KPO

Polski KPO ostatecznie zatwierdzony przez unijnych ministrów finansów w Luksemburgu – przekazała reporterka Polsat News Dorota Bawołek. Od głosu wstrzymała się Holandia. Cztery kraje poparły zażądały dodatkowych deklaracji od KE, że będzie rygorystycznie oceniać realizacje przez Polskę kamieni milowych.

Jak informowaliśmy, narastają kontrowersje w obozie rządzącym odnośnie trybu wpisania tzw. kamieni milowych do Krajowego Planu Odbudowy. Przypomnijmy, że w zamian za środki finansowe z Unii Europejskiej rząd Mateusza Morawieckiego zobowiązał się przed Komisją Europejską nie tylko do zmian w sądownictwie, ale także  m.in. do wprowadzenia nowych podatków dla nabywców i posiadaczy samochodów z silnikami spalinowymi, opłat za nowe autostrady i drogi ekspresowe czy działań w kierunku podniesienia efektywnego wieku emerytalnego. Solidarna Polska twierdzi, że ostateczna treść „kamieni” nie była konsultowana w rządzie oraz w ramach koalicji.

W sobotę zarząd Solidarnej Polski przyjął uchwałę, w której napisano, że „ostateczna treść znajdujących się tam [w KPO – red.] żądań Unii Europejskiej nie była przedmiotem konsultacji rządowych ani politycznych z Solidarną Polską. Poważne wątpliwości ustrojowe budzi już sama konstrukcja tzw. kamieni milowych, jak i ich przedmiot”.

Zaprzeczył temu w poniedziałek w Radiu Zet minister rozwoju Waldemar Buda. Minister twierdził, że Solidarna Polska uczestniczyła w konsultacjach dotyczących KPO. „Nie słyszałem sprzeciwu, by przy przyjmowaniu KPO przez RM ktokolwiek się sprzeciwił. W trybie obiegowym została przyjęta jednomyślnością” – powiedział Buda.

Zobacz także: Rzecznik rządu: to my wpisaliśmy kamienie milowe do KPO

Przypomnijmy, że na początku czerwca Komisja Europejska zatwierdziła polski Krajowy Plan Odbudowy. Zwracaliśmy uwagę, że przestała blokować KPO, ale zagroziła dalszą blokadą wypłat środków finansowych, jeśli PiS nie dokończy wycofywania się ze zmian w sądownictwie. Krajowy Plan Odbudowy to 36 miliardów euro dla Polski, które mają zostać wypłacone w formie dotacji i niskooprocentowanych pożyczek. Jednak KE uzależnia wypłaty środków od realizacji tzw. kamieni milowych, których łącznie jest ponad 300.

Później, w trakcie konferencji prasowej politycy Konfederacji przekonywali, że Prawo i Sprawiedliwość „sprzedało Polskę za pieniądze z Brukseli”. „Z ust szefowej KE usłyszeliśmy wyraźnie, że akceptacja KPO nie oznacza wypłaty pieniędzy. Dostaniemy je dopiero, gdy zaczniemy wprowadzać reformy wewnętrzne narzucone przez UE, tzw. ,,kamienie milowe”. KPO zawiera 48 reform i 116 kamieni milowych oraz 54 inwestycje i 166 wskaźników” – przekonują politycy opozycji.

Kresy.pl 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply