Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w poniedziałek ustawę z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Jej przyjęcie to jeden z “kamieni milowych”, które Polska ma spełnić, by otrzymać pieniądze w ramach Krajowego Planu Odbudowy.

Ustawa dotyczy zmian w organizacji Sądu Najwyższego poprzez utworzenie Izby Odpowiedzialności Zawodowej i zniesienie Izby Dyscyplinarnej. Wspomnianych zmian oczekiwała Komisja Europejska, m.in. od nich uzależniając akceptację KPO i wypłatę Polsce pieniędzy z Funduszu Odbudowy. Po uchwaleniu ustawy przez Sejm, 29 poprawek wprowadził Senat; 23 z nich zostało później odrzuconych przez Sejm – zwraca uwagę Interia.

“Sprawy rozpatrywane przez Izbę Odpowiedzialności Zawodowej pozostaną w zasadniczej części tożsame ze sprawami rozpatrywanymi dotychczas przez Izbę Dyscyplinarną. Izba Odpowiedzialności Zawodowej nie będzie się jednakże charakteryzowała zakresem autonomii funkcjonalnej, finansowej i organizacyjnej, jaka przyznana była Izbie Dyscyplinarnej” – pisze Kancelaria Prezydenta.

Przypomnijmy, że nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym została uchwalona przez Sejm pod koniec maja br. Projekt poparło 231 posłów – oprócz posłów klubu PiS także trzech posłów Kukiz’15 i dwóch posłów z koła Polskie Sprawy. 208 posłów było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu.

W wyniku poprawek PiS z projektu nowelizacji zniknęły zmiany zaproponowane Solidarną Polskę, które, w razie przyjęcia, mogłyby okazać się nie do zaakceptowania przez Komisję Europejską.

Zobacz także: RMF: ostra rezolucja Parlamentu Europejskiego o polskim KPO

Informowaliśmy, że wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta z Solidarnej Polski twierdzi, iż finalne brzmienie tzw. kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy nie było konsultowane w ramach rządu.

Zaprzeczył temu w poniedziałek w Radiu Zet minister rozwoju Waldemar Buda. Minister stwierdził, że Solidarna Polska uczestniczyła w konsultacjach dotyczących KPO. „Nie słyszałem sprzeciwu, by przy przyjmowaniu KPO przez RM ktokolwiek się sprzeciwił. W trybie obiegowym została przyjęta jednomyślnością” – powiedział Buda.

Do sprawy odniósł się też w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Według niego „wszystkie wskaźniki, cele i kamienie milowe, zostały przyjęte 30 kwietnia 2021 roku przez całą Radę Ministrów” i „wszyscy, którzy wtedy zapoznali się z dokumentem, doskonale wiedzą, co jest w tym dokumencie”.

Zobacz także: Rzecznik rządu: to my wpisaliśmy kamienie milowe do KPO

wydarzenia.interia.pl / prezydent.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply