Sejm zdecydował: Ziobro zostaje, Izba Dyscyplinarna do likwidacji

W dwóch wieczornych głosowaniach Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym i odrzucił wniosek nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry.

Sejm uchwalił w czwartek prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, który likwiduje Izbę Dyscyplinarną SN i tworzy Izbę Odpowiedzialności Zawodowej SN – podaje RMF FM. Projekt poparło 231 posłów – oprócz posłów klubu PiS także trzech posłów Kukiz’15 i dwóch posłów z koła Polskie Sprawy. 208 posłów było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu.

Po głosowaniu w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej odbyło się głosowanie nad wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wniosek nie zdobył wymaganej liczby 231 głosów. Za odwołaniem Zbigniewa Ziobry zagłosowało 224 posłów, przeciw było 231. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Nowelizacja ustawy o SN ma być wypełnieniem żądań Komisji Europejskiej dotyczących “praworządności”. KE z tego powodu blokowała wypłatę Polsce środków z Funduszu Odbudowy.

Zgodnie z nowelizacją zlikwidowana zostanie Izba Dyscyplinarna SN, a jej sędziowie będą mogli przejść w stan spoczynku lub do innej izby SN. Na jej miejsce powstanie Izba Odpowiedzialności Zawodowej, której 11 sędziów będzie wybierał na 5-letnią kadencję prezydent spośród 33 wylosowanych sędziów SN. Ustawa przewiduje też wprowadzenie “testu bezstronności i niezawisłości sędziego”. Będzie on przeprowadzany na wniosek strony lub uczestnika postępowania. Tuż przed głosowaniem PiS wycofał swoje poprawki, które dawały możliwość przeprowadzania testu także wobec już zapadłych, prawomocnych orzeczeń.

W wyniku poprawek PiS z projektu nowelizacji zniknęły zmiany zaproponowane Solidarną Polskę, które, w razie przyjęcia, mogłyby okazać się nie do zaakceptowania przez Komisję Europejską. W niedawnym wywiadzie dla Interii premier Morawiecki ostrzegł koalicjantów z Solidarnej Polski, żeby zgłaszając poprawki do prezydenckiego projektu ws. likwidacji Izby Dyscyplinarnej mieli „z tyłu głowy obecną sytuację geopolityczną oraz gospodarczą” i wezwał partię Zbigniewa Ziobry do zaakceptowania „kompromisu” wypracowanego z UE ws. KPO dla Polski.

Liberalno-lewicowa opozycja głosowała przeciw nowelizacji nazywając ją ruchem “pozornym”, który nie realizuje warunków Komisji Europejskiej.

Kresy.pl / rmf24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply